17 Şubat 2017 Cuma
"KAMUDA ÇALIŞAN TAŞERON İŞÇİLER KAMU İŞÇİSİ SIFATIYLA KADROYA ALINMALIDIR"
TÜRK-İŞ Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Eyüp ALEMDAR, taşeron işçilerin kadro sorunları ve banka promosyonu haklarıyla ilgili bir açıklama yaptı.

TÜRK-İŞ Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Eyüp Alemdar, taşeron işçilerin kadro sorunları ve banka promosyonu haklarıyla ilgili bir açıklama yaptı. Alemdar açıklamasında şunları söyledi:

“Ülkemizde taşeron çalıştırma önemli bir sorun haline gelmiştir. Son açıklanan resmi rakamlara göre, kamuda taşeron işçi sayısı 750 bine ulaşmıştır. Taşeron işçiler, kısıtlı haklarıyla çalışma yaşamının en dezavantajlı çalışanları haline gelmiştir. Taşeron konusu ülkemiz için kanayan bir yaradır.

Hükümetimiz sorunun çözümü için bir adım atmıştır ancak bu adım bizce yeterli değildir. Hükümetin önerdiği ‘özel statülü memur’ modeli, yeni bir istihdam biçimi ortaya çıkaracağı gibi, taşeron işçilerin sendikal hak ve özgürlüklerini de ortadan kaldıracaktır.

TÜRK-İŞ, yıllardır taşeron işçilerin örgütlenmesi ve toplu sözleşme hakkına kavuşması için etkili bir biçimde mücadele etmiştir. Bu sayede taşeron işçiler sendikalaşma ve toplu iş sözleşmesi bağıtlama haklarına kavuşmuştur.

TÜRK-İŞ, kamuda çalışan taşeron işçilerin tamamının, kamu işçisi sıfatıyla istihdam edilmelerini ve işçi sendikalarına üye olarak özgür toplu pazarlık haklarından yararlanmaya devam etmelerini talep etmektedir.

Ayrıca, kamuda çalışan işçilerin tamamı, özel sektörde çalışan işçilerin de önemli bir bölümü, banka promosyonlarından yararlanmaktadır. Talebimiz, kamuda çalışan 750 bin taşeron işçinin de bu haktan yararlandırılmalarıdır. Böylece çalışanlar arasındaki ayrımcılık bir nebze olsun azalacak, eşitlik ilkesi gözetilecektir.”

GÜNCEL HABERLER
1 2 3 4 5 6 7 . . . 152 153 154 155 » »»
TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara