24 Ekim 2017 Salı
"TÜRK-İŞ ADANA, DİYARBAKIR BÖLGELERİNE BAĞLI VE BAĞIMSIZ İL TEMSİLCİLERİ VE ŞUBE BAŞKANLARI TOPLANTISI" GERÇEKLEŞTİRİLDİ.
TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY, 24 Ekim 2017 Salı günü Antalya Mavgat'ta Grand Şeker Otel’de Konfederasyonumuzun düzenlediği “Adana – Diyarbakır Bölgelerine Bağlı ve Bağımsız İller Temsilcileri Ve Şube Başkanları Toplantısı” na katıldı.

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY, Antalya'nın Manavgat ilçesinde Şeker-İş Sendikasına ait otelde TÜRK-İŞ Bölge Temsilciklerine yönelik İş Sağlığı ve Eğitimi seminerinin açılış konuşmasını gerçekleştirdi. ATALAY konuşmasında şu konulara değindi;

TÜRK-İŞ'in ülkenin sigortası olduğunu ifade eden ATALAY, "Şimdi biz kıdem tazminatını konuşmuyoruz. Böyle bir tazminat yok ortada, konuşmuyoruz. Bundan 3 ay evvel her gün kıdem tazminatını konuşuyorduk. Kıdem tazminatını bugün konuşmuyorsak, bunu konuşturmayanların başında TÜRK-İŞ geliyor, siz geliyoruz, hep beraber biz geliyoruz. Buradan bir defa daha ifade ediyorum, kıdem tazminatı, bizim son kalemiz, bununla ilgili olumsuz bir işin içine girerlerse altından kalkamazlar." diye konuştu.

TAŞERON İŞÇİLİK KONUSU

Şimdi gündemlerinde taşeron işçi konusu olduğunu belirten ATALAY, ülkede 1 milyon civarında taşeron işçisi olduğunu, bunun da ancak 4'te 1'inde örgütlü olduklarını anlattı.

Taşeronla ilgili çalışmaları Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı
 tarafından yürütüldüğünü dile getiren ATALAY şunları söyledi: 

"Bakanlık yetkileri çalışmayla ilgili sendikaları çağırsın. Bunun yanında 30 büyük şehirden bir bayan, bir erkek taşeronu çağırsın. Yani sadece bizim sendikaların üstüne bırakmasınlar. 30 büyük şehirden 60 kardeşimizi çağırsınlar, onların da görüşlerini alsınlar. Çünkü onlar yaşıyorlar, onlar çalışıyorlar. Her ne kadar biz onların 4'te 1'inde örgütlü olduğunu ifade ettiğim için bunu özellikle söylüyorum. Yani onlarla ve sendiklarla beraber daha sağlam bir çözüm buluruz diye düşünüyorum. İnşallah bununla ilgili yıl sonuna kadar olumlu bir sonuç alırız."

GELİR VERGİSİ

Gelir vergisi tarifesinin üçüncü dilimindeki kesinti oranının yüzde 27'den yüzde 30'a çıkartıldığını, itirazları üzerine tekrar yüzde 27'yi muhafaza ettiklerini belirten Atalay, yüzde 27'lik vergi kesintisi oranının da çalışanlar için yüksek olduğunu söyledi. Atalay, "Şimdi yüzde 27'ye çektiler, güzel ama yüzde 27 de bizim için çok yüksek, kabul edilebilir tarafı yok. Bununla ilgili de çalışmaya, mücadeleye devam edeceğiz." diye konuştu.

Seminere TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY, TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Nazmi IRGAT, BASIN-İŞ Genel Başkanı Savaş NİGAR, Güvenlik-İş Sendikası Başkanı Ömer ÇAĞIRICI, TÜRK-İŞ Adana ve Diyarbakır Bölgelerine bağlı ve bağımsız il temsilcileri ve şube başkanları katıldı.

Seminerin Eğitimlerini, Anadolu Üniversitesinden Prof.Dr. Ayşe Çiğdem KIREL "iş stresi yönetimi", Gazi Üniversitesinden Prof.Dr. Cem KILIÇ "Sosyal Güvenlik Sistemindeki gelişmelr" ve Sosyal Bilimler Üniversitesinden Prof.Dr. Aydın BAŞBUĞ "Taşeronlaşma ve Toplu Sözleşme" konularında gerçekleştirdiler.

Video
GÜNCEL HABERLER
TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara