1 Mayıs 2015 Cuma
1 MAYIS EMEK ve DAYANIŞMA GÜNÜ CEFAKAR EMEKÇİLERİN KENTİ ZONGULDAK'TA KUTLANDI...
1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü TÜRK-İŞ’in aldığı karara uygun olarak merkezi olarak Zonguldak’ta ve 81 ilde kutlandı.

TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu’nun aldığı kararla 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü merkezi olarak Zonguldak’ta ve 81 ilde kutlandı. Ayrıca TÜRK-İŞ, bağlı sendikaların yoğun katılımıyla Taksim Anıtına ve Kazancı Yokuşuna çiçek bırakarak 1 Mayıs olaylarında hayatını kaybedenleri andı. 

Zonguldak garı'nda saat 09:30'da buluşan onbinlerce işçi, kortej oluşturup madenci anıtının olduğu miting alanına doğru sloganlar eşliğinde yürüdüler.

Program Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından TÜRK-İŞ Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Eyüp Alemdar'ın açılış konuşmasıyla başladı. "İş cinayetlerine hayır demek için buradayız, Zonguldak'tayız. Kayıtdışılığa, taşerona, 4/B, 4/C adı altında köle gibi çalıştırılmaya, düşük ücret politikalarına, asgari ücretin sefalet ücreti olmasına, özel istihdam büroları aracılığıyla işçi simsarlığına, kıdem tazminatının kaldırılmak istenmesine, sendikasızlaştırmaya, özelleştirmelere artık yeter demek için buradayız" diyen Alemdar " Bugün onbinlerle geldik, yarın yüzbinlerle geleceğiz, insanca bir yaşama kavuşana kadar alanlarda olacağız" dedi.  Türkiye Mimar ve Mühendisleri odaları adına Erdoğan Kaymakçı'nın konuşmasının ardından Genel Başkan Ergün Atalay'ın sosyal medyada izlenme ve paylaşım rekoru kıran videosu barkovziyon'dan onbinlerce işçinin alkış ve tezahüratlarıyla izlendi.

Alandaki katılımcılara karanfil atan TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay kürsüye başındaki sarı madenci baretiyle ve Zonguldak Kömürspor atkısıyla çıktı. Atalay, konuşmasına Cahit Sıtkı Tarancı'nın  "Memleket İsterim" şiirini okuyarak başladı. Atalay, "Bundan 1 ay önce TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu bir karar aldı. Bu sene 1 Mayıs'ı Zonguldak'ta kutlama kararı aldı. Başkanlar Kurulu'na teşekkür ediyorum, öyle isabetli bir karar verdik ki bugün bir daha Zonguldak'ın TÜRK-İŞ'e, TÜRK-İŞ'in de Zonguldak'a ihtiyacı olduğunu anladık. Bu alanda işçi sendikaları, memur sendikaları, belediye başkanları, milletvekilleri, siyasi parti temsilcileri, dernek ve oda temsilcileri var. Hepiniz hoşgeldiniz. Bugün niye mi buradayız? 13 Mayıs'ta Soma'da, 28 Ekim'de Ermenek'te 330 kardeşimiz iş cinayetine kurban gitti" diye konuştu.

Zonguldak'ın maden havzasında geçmişten bu güne 5 bine yakın maden şehidi verdiğini hatırlatan Atalay, "Bu bölge 5 bin maden şehidi verdi. Onun için buradayız. Buradan Türkiye'ye ve Ankara'ya sesleniyorum, bu ocaklarda 15 bin kişi çalışması gerekiyor. Maalesef şu anda 9 bin kişi çalışıyor. Bu vilayetin 5 bin kişiye ihtiyacı var. 2006'da, 2009'da işe girip 8 ay çalışan kardeşlerimiz var. Onların kadroya girmesi için buradayız. Her kardeşimin madenle bir bağı var. Bu bölgede 5 bin maden şehidinin torunları var. Ülkeyi yönetenler Zonguldak'a ve TÜRK-İŞ'e,  Maden-İş'e kulak vermelidir. Buradaki sıkıntıları ve problemleri bir an evvel yerine getirmelidir. 7 Haziran'da seçim var. 50 milyonun taleplerine bu ülkeyi yönetenler kulak vermelidir. Yoksa işçinin, çiftçinin, memurun dediğini yerine getirmeyeni alaşağı ederiz" dedi.

"HER GÜN 3 İŞÇİ İŞ CİNAYETİNE KURBAN GİDİYOR"

64 yıldır işçinin, mazlumdan ve emekçiden yana olduklarını ifade eden TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay "Her gün 3 işçi iş cinayetine kurban gidiyor. Bunların yaşanmaması için buradayız. Biz çalışanlar bu ülkede köle düzeninde, asgari ücretle yokluk sınırında yaşamak istemiyoruz. Bu ülkede şekerde, ormanda, madende, demir yollarında, kara yollarında 20 yıldır çalışan geçiciler var. Onların kadroya geçmesi için bu alandayız. Bu ülkede problem sıkıntı hep dar gelirlinin üstünde mi olacak? Bedel ödemekten bıktık, bunlara mani olmak için bu alandayız. Zonguldak, Zonguldak olalı böyle bir kalabalık görmedi. Burada her siyasi görüşten kardeşimiz var. Biz TÜRK-İŞ olarak 64 yıldır bu ülkede işçiden, çiftçiden, mazlumdan, mağdurdan ve emekçiden yana olduk. Olmaya da devam edeceğiz. Bu bölgede bir emek ve bir gayret için mücadele ettiler. Nasip şimdiymiş, isabetli bir karar verdik. Bu alandan Türkiye''ye sesleniyorum. TÜRK-İŞ bugün  İzmir'de, Ankara'da, Afyon'da, Antalya'da, İzmit'te her yerde 1 Mayıs'ı kutluyor. Kimsenin burnu kanamadan, kimseye bir halel gelmeden bu kutlamaların bitmesi gerekiyor. TÜRK-İŞ işçinin, çiftçinin ve emeklinin sorununu gündeme getirmekten yanadır" şeklinde konuştu.
İzmir Bayraklı ve İstanbul Bakırköy Belediyesi başta olmak üzere sendikalı olmak isteyenlerin engellerle karşılaştığını söyleyen Atalay, "Bu ülkede örgütlenme sorunu var. Örgütlendiğinde İzmir Bayraklı Belediyesi'nde, İstanbul Bakırköy Belediyesi'nde hala işçiler kapının önünde eyleme devam ediyorlar. Patron Kastamonu'da haber yolluyor, 'Sendikadan vazgeçin, istediğinizin daha fazlasını vereceğim.' Bu ülkede patronların istediği olmayacak. Akçeli iş yapanları tutmayın. Görevini yapanları başınızda tutun, görevini yapmayan olursa gönderin gitsin. Haftaya 3 günlük toplantı yapacağız. Arkasında 15-16 Mayıs'ta Zonguldak'ta işçi sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili toplantı yapacağız. Bu bölgede özel ocaklar var. Son TBMM toplantısında madenci için bir yasa çıktı. Madenci 2 gün güneşi görsün istedik. 23 Nisan'da yasa onaylandı, madenci iki gün güneşi görecek. Burada özel ocaklar vardı. Devlet özel ocağı kapatıyor, patron geliyor özel ocağı açıyor. İşçiler ölüyor. O yasa da çıktı" dedi.

"BAL GİBİ İDAMI KONUŞURUM"

Türkiye'de 20 yıldır geçici olarak çalışan işçiler olduğunu hatırlatan Atalay, kadın cinayetlerine de dikkat çekerek "idam" açıklaması yaptı. Atalay, "Benim ülkemde 20 yıldır 5 ay 29 gün çalışan geçici işçiler var. Böyle bir zihniyet olmaz. Böyle bir bakış açısı olmaz. Bir an evvel bunu değiştirmek zorundayız. Olmuyorsa doğruyu yapanları işin başına getirmek durumundayız. Bu ülkede 6 milyona yakın emekli var. Bin liranın altında maaş alıyorlar. Engelliler zor şartlarda yaşıyorlar. Ülkeyi yönetenler bunu düzeltmek durumundadır. Emekliden hala katkı payı almaya devam ediliyor. Ülkeyi yönetenler bu uygulamadan vazgeçmesi gerekiyor. Kadın cinayetleri alabildiğine devam ediyor. En son örneği Özgecan kardeşimizin katledilmesidir. Devlet kendine yapılanla ilgili istediği tasarrufu kullansın ama kişiye göre tasarrufu kullanmasın. 5 yaşındaki çocuğa iğrenç muamele yapılıyor. Sonra da TÜRK-İŞ Başkanı idamı konuşur mu? Bal gibi konuşurum. Ülkeyi yönetenler aklını başına almalıdır. TÜRK-İŞ kitle örgütleri bunların da takipçisi olmak zorundayız" diye konuştu.

Taşeron uygulamasından vazgeçilmesi gerektiğini ifade eden Atalay, "Taşeron uygulamasından derhal vazgeçilmesi gerekiyor. Taşeron işçisi, ölmek yok, hasta olmak yok, izin yok. Bu sene kamuda sözleşme senesi, 1. ayda 40 bin kişi, 150 bin kişi var. Bu sözleşmeleri seçimden önce bitirmemiz gerekir. TÜRK-İŞ Kamu Koordinasyon Kurulu olarak bu sözleşmeleri tamamlamak istiyoruz" dedi.

Atalay, Spor Toto 3. Lig'de mücadele veren Zonguldak Kömürspor'u da unutmayarak, "Zonguldak'taki takım üçüncü ligde, bir takım 3. Lig'de olursa şehir de üçüncü ligde olur. Belediye başkanına ve milletvekillerine sesleniyorum. Bu takım yükselsin" şeklinde konuşmasını tamamladı.

Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ahmet Demirci ise, kürsü konuşmasına 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü kutlayarak başladı. Madencinin sesini tüm dünyaya duyuran madencilere teşekkür eden Ahmet Demirci, "Geçtiğimiz yıl Soma ve Ermenek'te yaşadığımız iş cinayetlerinde kaybettiğimiz madenci arkadaşlarımız başta olmak üzere madenlerde kaybettiğimiz tüm işçi arkadaşlarımıza rahmet diliyorum, yakınlarına başsağlığı diliyorum. 1 Mayıs'ı burada kutlama önerisini kabul eden TÜRK-İŞ'e teşekkür ediyorum. Zonguldak taşkömürü havzası Türkiye'de başka bir bölgede yok. Burada en az 110 yıllık kömürümüz var. Paramız dışarıya gitmesin, insanlarımız işsiz kalmasın. Zonguldak göç vermesin diyoruz. TTK, madencilik sektörünün okuludur. Bunu yaşayarak gördük. Türkiye'nin TTK'ya ihtiyacı var" diye konuştu.

Bölgemizde bulunan Kardemir, Erdemir ve enerji santralleri bile ithal kömür kullanıyor. Yazıktır günahtır. Zonguldak'a sahip çıkmak ve ülkemiz sanayisini canlandırmak mecburiyetindeyiz. TTK'ya en son 2009 yılında toplu olarak 3 bin işçi alındı. Emeklilikler artan hızla devam ediyor. Çalışan sayısı 9 bine indi, tarihin en az işçisiyle en düşük üretimini yaşıyoruz. Zonguldak yıllardır göç veriyor. Zonguldak tarihinde ilk kez emekli sayısı çalışan sayısını geçti. TTK 3 bin 200 işçi alınmasını istedi. Ama hala alınmadı. Kurum zarar ediyor. İşçi almak yatırım yapmak siyasi iradenin elindedir. İşçi alınsın üretim artsın. Zonguldak göç vermekten kurtulsun. Biz ülkemizin doğal kaynaklarına sahip çıkanlara, TTK ve MTA'ya sahip çıkanlara, işçi alıp üretimi artıracak olanlara Zonguldak ve bölgesinde göçü durduracak olanlara sahip çıktık ve sahip çıkacağız. İki asgari ücret uygulamasını mahkemelik yapan Enerji Bakanlığını ve ilgili bürokratları yasayı uygulamaya davet ediyoruz. 1 Mayıs İşçi Bayramınızı kutluyorum."

Demirci, günün anısına TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay'a maden işçileri temalı bir resim hediye etti.

Fotoğraflar
GÜNCEL HABERLER
«« « 1 2 3 4 5 6 7 8 . . . 241 242 243 244 » »»
TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara