11 Mayıs 2020 Pazartesi
10-16 MAYIS ENGELLİLER HAFTASI MESAJI
TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası vesilesiyle yazılı açıklama yaptı.

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY 10-16 Mayıs Engelliler Haftası vesilesiyle yaptığı açıklamada; “Gerekli fırsat ve imkan sağlandığında, engelliler beceri ve yeteneklerini yaşamın her alanında gösterebilmektedir” demiştir. Açıklamada “Engellilerin sağlık, eğitim, istihdam, ulaşılabilirlik ve toplumsal yaşamın diğer alanlarında ayırımcılığa fırsat vermeden fırsat eşitliği tanınması toplumun görevi ve sorumluluğudur” görüşünde yer verilmiştir.  

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY’ın açıklaması aşağıdadır: 
 
“Ülkemizde ve dünyada engelli bireylere yönelik farkındalığın her geçen gün artması, bu kişilerin sorunlarını daha fazla görünür kılmakta ve onların yaşam kalitesini artırmaya yönelik çözüm arayışlarını hızlandırmaktadır. 

Dünya Sağlık Örgütü’nün 2011 yılında yayınladığı Dünya Engellilik Raporu’na göre, dünyada bir milyardan fazla engelli insan bulunmaktadır. TÜİK tarafından en son 2002 yılında yapılan araştırmaya göre, ülkemizde nüfusun 12,3’ü engellidir. Diğer bir ifadeyle yaklaşık 10 milyon vatandaşımız hayatlarını devam ettirme konusunda kayda değer zorluklar yaşamaktadır. 

Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi’ne göre; engelli bireyler herkesle aynı hak ve özgürlüklere sahiptir. Bu hak ve özgürlüklerden tam ve eşit olarak yararlanılması için alınması gereken tüm önlemler devletlerin insan hakları yükümlülükleri kapsamında değerlendirilmektedir.

Gerekli fırsat ve imkan sağlandığında, engelliler beceri ve yeteneklerini yaşamın her alanında gösterebilmektedir. Engellilerin sağlık, eğitim, istihdam, ulaşılabilirlik ve toplumsal yaşamın diğer alanlarında ayırımcılığa yol açmadan fırsat eşitliği tanınması toplumun görevi ve sorumluluğudur. 

Ülkemizde de yaygınlaşan küresel Koronavirüs salgını bütün toplum kesimleriyle birlikte  engellileri de etkilemektedir. Engelli bireyler, engel türüne ve derecesine bağlı olarak, günlük hayatın sürdürülmesinde büyük ölçüde zorluk çekmekte, daha fazla desteğe ihtiyaç duymaktadır.

Çalışma hayatında her yıl iş kazası sonucu yüzlerce işçi yaşamını yitirmekte, çalışabilme gücünü kaybederek engelli durumuna düşmektedir. İşçilerin çalışma koşullarından kaynaklanan risklerden korunmasını sağlamak, sağlıklarının bozulmasını önlemek, kendilerine uygun işlere yerleştirmek, işin insana ve insanın işe uyumunu sağlamak -her zaman olduğu gibi- öncelikli konularımız arasında yer almaktadır. 

10-16 Mayıs Engelliler Haftası'nın engelliler ve karşılaştığı sorunların çözümüne yönelik hassasiyetin ve bilincin artmasına.” vesile olmasını temenni ediyor, tüm engelli bireylerimize aileleri ile birlikte sağlıklı, mutlu ve başarılı bir hayat diliyorum.”

GÜNCEL HABERLER
1 2 3 4 5 6 7 . . . 239 240 241 242 » »»
TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara