11 Mayıs 2021 Salı
10-16 MAYIS ENGELLİLER HAFTASI
TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası münasebetiyle bir mesaj yayınladı.

Mesajda şu ifadelere yer verildi:

“Kişiler doğuştan veya sonradan herhangi bir hastalık veya kaza sonucu bedensel, zihinsel, ruhsal, sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerde kaybedebilmektedir. Kronik hasta olan, işitme, görme, konuşma engeli bulunan, ruhsal, zihinsel veya ortopedik engelli olanlarla bir arada yaşıyoruz. Engelli olmak maalesef toplumda zaman zaman yanlış algılanıyor. Çoğu zaman sahip olunan temel hakların kullanımını kısıtlayan bir engel olarak değerlendiriliyor.

Ülkemizde ve dünyada engelli bireylere yönelik farkındalığın her geçen gün artması, bu kişilerin sorunlarını daha fazla görünür kılmakta ve onların yaşam kalitesini artırmaya yönelik çözüm arayışlarını hızlandırmaktadır. 

Dünya Sağlık Örgütü’nün 2011 yılında yayınladığı Dünya Engellilik Raporu’na göre, dünyada bir milyardan fazla engelli insan bulunmaktadır. TÜİK tarafından en son 2002 yılında yapılan araştırmaya göre, ülkemizde nüfusun 12,3’ü engellidir. Diğer bir ifadeyle yaklaşık 10 milyon vatandaşımız hayatlarını devam ettirme konusunda kayda değer zorluklar yaşamaktadır.

Bizlere düşen görev, engelli insanlarımızın kendilerini ve hayallerini gerçekleştirebilecekleri, eşit vatandaşlar olarak toplumda var olabilecekleri imkanları sunarak zihinlerdeki engelleri ortadan kaldırıp engellilerle birlikte dünyayı daha yaşanabilir bir hale getirmektir.

Gerekli fırsat ve imkân sağlandığında, engelliler beceri ve yeteneklerini yaşamın her alanında gösterebilmektedir. Engellilerin sağlık, eğitim, istihdam, ulaşılabilirlik ve toplumsal yaşamın diğer alanlarında ayırımcılığa yol açmadan fırsat eşitliği tanınması toplumun görevi ve sorumluluğudur.  

Ülkemizde de yaygınlaşan küresel Koronavirüs salgını bütün toplum kesimleriyle birlikte engellileri de etkilemektedir. Engelli bireyler, engel türüne ve derecesine bağlı olarak, günlük hayatın sürdürülmesinde büyük ölçüde zorluk çekmekte, daha fazla desteğe ihtiyaç duymaktadır.

Çalışma hayatında her yıl iş kazası sonucu yüzlerce işçi yaşamını yitirmekte, çalışabilme gücünü kaybederek engelli durumuna düşmektedir. İşçilerin çalışma koşullarından kaynaklanan risklerden korunmasını sağlamak, sağlıklarının bozulmasını önlemek, kendilerine uygun işlere yerleştirmek, işin insana ve insanın işe uyumunu sağlamak -her zaman olduğu gibi- öncelikli konularımız arasında yer almaktadır.

10-16 Mayıs Engelliler Haftası'nın engelliler ve karşılaştığı sorunların çözümüne yönelik hassasiyetin ve bilincin artmasına vesile olmasını temenni ediyor, tüm engelli bireylerimize aileleri ile birlikte sağlıklı, mutlu ve başarılı bir hayat diliyoruz.”

GÜNCEL HABERLER
«« « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 . . . 250 251 252 253 » »»
TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara