14 Mart 2021 Pazar
“14 MART TIP BAYRAMI”
TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı:

“Ülkemizde 14 Mart günü Tıp Bayramı olarak kutlanmaktadır. İlk olarak 1919 yılının 14 Mart’ında işgal altındaki İstanbul’da gerçekleşmiştir. Tıp mesleği mensuplarının yurt savunma hareketi olarak başlamıştır. O gün, tıbbiye 3. sınıf öğrencisi Hikmet Boran’ın önderliğinde, tıp okulu öğrencileri işgali protesto için toplanmış ve onlara devrin ünlü doktorları da destek vermiştir.

O günden bu yana kutlanan Tıp Bayramı, özellikle tüm insanların etkilendiği yaşadığımız küresel salgın döneminde, sağlık çalışanlarının fedakârca çalışmalarını bir kez daha hatırlamak adına da önemli olmaktadır.

Sağlık hakkı temel insan hakları arasında başta gelmektedir. Temel sağlık hizmetlerinin kamu tarafından verilmesi sosyal devlet anlayışının da bir gereğidir. Eşit, ulaşılabilir, nitelikli sağlık hizmet sunumunun tüm yurttaşları kapsaması önemlidir. Bunun yanı sıra ve öncelikle başta doktorlar olmak üzere tüm sağlık emekçilerinin yaşama ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi de, yönetim sorumluluğunu üstlenenler bakımından yerine getirilmesi gereken görevlerin başında gelmektedir. Sağlık çalışanları, insana yakışır iş ve yaşama koşullarına sahip olmalıdır.

Çoğu insanın ancak kaybedince önemini ve değerini anladığı konulardan biri de sağlıktır. Yaşadığımız dönemde bunun farkındalığı en üst seviyede anlaşılmıştır. Yurttaşların sağlığı ve sağlamlığının, her zaman üzerinde durulacak ulusal sorunumuz olduğu açıktır.

Sağlık çalışanları tüm vatandaşların sağlığının korunması konusunda en önemli görevi üstlenmişlerdir. Düşünsel, bilimsel ve bedensel bakımlardan güçlü ve yüksek düzeyli koruyuculardır.

Tıp Bayramı sağlık çalışanlarının çalışma ve yaşama koşullarının iyileştirilmesi, sosyal ve ekonomik haklarının geliştirilmesi için bir vesile olmalıdır. Onların bu gününü TÜRK-İŞ olarak en içten dileklerimizle kutluyoruz.”

 

GÜNCEL HABERLER
1 2 3 4 5 6 7 . . . 249 250 251 252 » »»
TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara