17 Mart 2021 Çarşamba
18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ VE ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ
TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu, Çanakkale Deniz Zaferinin 106. Yıl dönümü ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü münasebetiyle bir mesaj yayınladı.

Mesajda şu ifadelere yer verildi:

“Birinci Dünya Savaşı'nın en kritik aşamalarından Çanakkale Savaşları, siyasal ve askeri sonuçlarıyla, Türk Milleti’nin yazgısını ve tarihin akışını değiştirmiştir. Dünya, Çanakkale'de Türk Milletinin kahramanlığına, cesaretine, onurlu direnişine tanıklık etmiştir. 

18 Mart 1915'te kazanılan Deniz Zaferi, Çanakkale'yi denizden geçmeyi tasarlayan düşmanı hayal kırıklığına uğratırken, askerlerimize ve milletimize büyük güç ve moral vermiş, direniş gücünü artırmıştır. Türk askerinin elindeki kısıtlı olanaklara karşın, dünyanın büyük güçlerini denizde bozguna uğratması, 25 Nisan 1915'te başlayan kara savaşlarında da zafere ulaşılmasının yolunu açmıştır. 

Çanakkale boğazında düşmana geçit vermeyen bu zafer, Mustafa Kemal ATATÜRK’ü de Türk Milletine armağan etmiştir. Kara savaşlarıyla devam eden ve birbirinden yüksek inanç ve kararlılık örnekleriyle dolu savaşların her biri ayrı ayrı önemlidir. Mustafa Kemal ATATÜRK, askeri dehası ve üstün komutanlık yeteneğiyle kara savaşlarının zaferle sonuçlanmasını sağlamıştır. Çanakkale’nin ardından ATATÜRK’ün önderliğinde yürütülen İstiklal Mücadelesi de, azim, inanç, kararlılık ve kahramanlıkla nihai hedefine ulaşmıştır. 

Türk Milletinin Çanakkale’de gösterdiği bu üstün başarı, millet olma bilincini güçlendirmiş  ve sonsuza dek var olacağı mesajını yedi düvele ilan etmiştir. Üzerinde yaşadığımız topraklar, isimli-isimsiz tüm kahramanlarımızın bugünkü nesillere armağanı ve ebediyete kadar koruyacağımız en değerli varlığımızdır. Onlar, onurlu duruşları ve insanüstü mücadeleleriyle hürriyetimizin ve istiklalimizin ölümsüz sembolleri olmuşlardır. 

Bu anlamlı gün vesilesiyle başta Ulu önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere Çanakkale savaşlarının şehit ve gazi kahraman askerlerini rahmetle, minnetle anıyor, yaşadığımız toprakları vatan yapan ve koruyan Mehmetçiğin önünde saygıyla eğiliyoruz.”

GÜNCEL HABERLER
1 2 3 4 5 6 7 . . . 249 250 251 252 » »»
TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara