8 Nisan 2016 Cuma
2016 YILININ İLK İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİM SEMİNERİ 5-6 NİSAN TARİHLERİNDE ADANA’DA YAPILDI.
TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Pevrul KAVLAK, TÜRK-İŞ Genel Mali Sekreteri Ramazan AĞAR, TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Nazmi IRGAT, TÜRK-İŞ Adana Bölge Temsilcisi Edip GÜLNAR seminere katıldı.

     Seminere; TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Pevrul KAVLAK, TÜRK-İŞ Genel Mali Sekreteri Ramazan AĞAR, TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Nazmi IRGAT, TÜRK-İŞ Adana Bölge Temsilcisi Edip GÜLNAR,  Adana ilinde yer alan Konfederasyonumuza bağlı sendikaların şube başkan ve yöneticileri, iş yeri temsilcileri ve işçiler katıldı.

      TÜRK-İŞ Adana Bölge Temsilcisi Edip GÜLNAR açış konuşmasında, çalışma hayatında yaşanan sıkıntılara değindi. GÜLNAR’ın ardından TÜRK-İŞ Mali Sekreteri Ramazan AĞAR konuşma yaptı:

       “Çalışma hayatındaki sıkıntıların azalmasını beklerken, her geçen gün sıkıntılar artıyor. Taşeron sisteminin artık biteceği umuduyla, bayram havası yaşamak isterken geldiğimiz noktada hayal kırıklığına uğradık. Kimse kamuda çalışanlara iyi gözle bakmıyor, geçmişten gelen bir hesap var. Özel istihdam büroları çağdaş köleliğin habercisi, bu bürolar hayata geçtiğinde ortalık amele pazarına döner.

        Kiralık işçilik, özel istihdam büroları, kıdem tazminatı son dönemdeki başlıca sorunlarımızdır. Özel istihdam büroları yasallaştığında taşeron sistemini arar hale geleceğiz.

       720 bin taşeron işçiye kadro verildi. Bu kadrolarda statü işçilik mi? memurluk mu? belli değil. İşçinin görevi belli olsun, memurun görevi belli olsun. Herkes kendi işini yapsın.

Asıl işi yapan da yardımcı işi yapan da kamuda çalışıyor. Bu nedenle hepsine kadro verildi.

        TÜRK-İŞ olarak, taşeronda çalışırken memur görevini yapanlar kadrosunu memur statüsünde, bedenen çalışanlar da kadrosunu işçi statüsünde alsın diye uğraşıyoruz.

        Kıdem tazminatı 30 günden aşağı düşürülmemeli. Kıdem tazminatına el uzatmak TÜRK-İŞ’in genel grev sebebidir.

        Ülkemizde çalışma hayatının dışında da sorunlarımız var. Her gün çok sayıda şehit haberleri alıyoruz, patlamalar yaşanıyor. Artık bunlar durdurulmalı.”

       TÜRK-İŞ Genel Mali Sekreteri Ramazan AĞAR’ın konuşmasının ardından başlayan Adana Eğitim Seminerinde; YOL-İŞ Sosyal Güvenlik Danışmanı Celal TOZAN, “İş Sağlığı ve Genel Sağlık Sigortası Uygulamaları, Sosyal Güvenlik Uygulamalarında Son Gelişmeler ve Doğum Öncesi ve Sonrası İzinler ve Ödemeler”, Dr. Orhan Ersun CİVAN, “Türkiye'de İş Sağlığı ve Güvenliği: Haklar ve Ödevler”, TÜRK-İŞ Sosyal Güvenlik Uzmanı Barış İYİAYDIN “Yaşlılık Aylığını Hak Kazanma Koşulları”, TÜRK-İŞ Eğitim Uzmanı Hülya UZUNER DURANSOY “Türkiye’de Kadının Statüsü ve Kadına Yönelik Şiddet” Kadın Doğum Uzmanı Şafak YILMAZ BARAN “Kadın Sağlığı” konularında seminer programına katkı sağlamıştır.

      TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Pevrul KAVLAK’ın kapanış konuşmasının ardından sertifika törenine geçilmiştir.

 

TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara