24 Temmuz 2019 Çarşamba
24 TEMMUZ GAZETECİLER VE BASIN BAYRAMI KUTLU OLSUN
TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı münasebetiyle bir mesaj yayınladı.

ATALAY mesajında basın özgürlüğünden bahsedebilmemiz için öncelikle “basın emekçilerinin önündeki örgütlenme ve sendikalı olma engelini kaldırmak” gerekir ifadelerine yer verdi.

TÜRK-İŞ Genel Başkanının açıklamaları şu şekildedir:

"Basın özgürlüğünün olduğu ortamlar temel insan hak ve özgürlüklerinin gerçek anlamda tesis edilebildiğinin bir göstergesidir.  Gerçeğin, tahrif edilmeden, abartılmadan, tarafsızca kamuoyuna nesnel bir şekilde olduğu gibi aktarılması, gazetecilik mesleğini icra eden arkadaşlarımız ile basın kuruluşlarının temel ilkesi olmalıdır. Bir ülkede basının özgürlüğü, demokrasinin de kalitesini gösteren önemli bir ölçüttür.  Ulu Önder Atatürk’ün de dediği gibi “ Basın ulusun ortak sesidir.”  Toplumlar için basın bir güç, bir okul, bir yol göstericidir.

Zaman mevhumu olmadan ve yoğun bir çalışma mesaisi harcayan basın emekçilerimizin pek çoğu sendikasız ve örgütsüz. İşsiz kalma korkusuyla bu mesleği yapmaya devam eden basın emekçilerimizin örgütlenmesinin önünde engeller mevcut. Basın özgürlüğünden bahsedebilmemiz için mesleğin önündeki örgütlenme, sendikalı olma gibi engeller bir an önce kaldırılmalıdır. Düşünceyi ifade özgürlüğü ve gazetecilik faaliyetleri suç olmaktan çıkarılmalıdır.

TÜRK-İŞ olarak,  gazeteci ve basın emekçisi arkadaşlarımızın, gerçeğin kamuoyuna aktarılması uğruna verdikleri ekmek, barış ve özgürlük mücadelesinde daima yanlarında olduğumuzu belirterek 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı kutluyoruz."

 

GÜNCEL HABERLER
TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara