28 Nisan 2020 Salı
28 NİSAN DÜNYA İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GÜNÜ
“28 Nisan Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günü“ 2003 yılından bu yana kutlanmaktadır. Yaşama ve iş koşullarının insan sağlığını koruyacak biçimde belirlenmesi, çalışma hayatının başta gelen temel faktörleri arasında yer almaktadır.

Genel Başkan Ergün ATALAY, ‘Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günü’ vesilesiyle görüş ve düşüncelerini açıklamış ve özetle şu hususlara değinmiştir:

“Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günü, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından meslek hastalıkları ve iş kazalarının önlenmesi amacıyla 2003 yılından bu yana her yıl 28 Nisan’da farklı bir temayla düzenlenmektedir. 

ILO tarafından bu yıl için belirlenen tema “Dünya İşçi Sağlığı İş Güvenliği Günü 2020- Salgını Durdurun: İşçi Sağlığı İş Güvenliği Hayat Kurtarabilir”oldu.  

Bütün dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınıyla ülkeler birçok önlem almak zorunda kaldı. Bu kapsamda eğitime ara verildi, iş yerleri kapatıldı, uçuşlar durduruldu, ülkelere giriş çıkışlar kapatıldı ve hatta sokağa çıkma yasakları getirildi. 

Bütün bu önlemler çok tehlikeli boyutlara ulaşabilecek olan salgının olumsuz etkilerini kontrol altına almak için yapıldı. İnsanlar evlerinde oturup salgının kontrol altına alınmasını, sonlandırılmasını beklerken başta sağlık emekçileri, güvenlik personeli,  iletşim ve haberleşme, market, kargo, banka, çağrı merkezi çalışanları ile milyonlarca işçi işlerinin başında olmaya devam etti. Zorunlu sektörlerde ve işlerde, zor şartlarda özveriyle çalışmaya, üretmeye devam ediyorlar.  

Bu küresel salgın döneminde, işverenlerin başta gelen sorumluluğu,  görevi özveriyle çalışan işçilerin kişisel koruyucu ve donanımını temin etmek ve bunların hijyen bir biçimde kalmasını sağlamaktır. 

Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu, bu küresel salgınla ilgili uygulanması gereken politikaları, halk sağlığı için koruyucu tedbirleri koordineli bir biçimde başarıyla sürdürmektedir. İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Covid-19 salgınına karşı işyerlerinde alınması gereken önlemleri yaptığı çalışmalarla işkolları temelinde belirlemiş ve duyurmuştur. 

Alınan bütün kararların ve bu önlemlerin işyerlerinde titizlikle uygulanıp uygulanmadığı takip edilmelidir. Sendikalar olarak örgütlü olduğumuz işyerlerinde bu takibi yapmaktayız. Ancak ülkemizde sendikalı işyerlerinin çok az sayıda olduğu göz önüne alındığında, denetimlerin etkin bir şekilde yapılması gerektiği ortaya çıkmaktadır. 

Covid 19 salgını ile mücadelede kişisel koruyucu ve donanımın yanı sıra dikkat edilmesi gereken en önemli konuların başında hiç şüphesiz çalışma süreleri gelmektedir. İşçiler özveriyle işlerinin başındadırlar, ancak durumu fırsat bilen bazı işverenlerin bunu  ‘kölelik düzenine’ dönüştürmemeleri gerekmektedir. Özellikle bu dönemde, üretimin yoğun olarak sürdürüldüğü işkollarında çalışan işçilerin, yasal sürelerin çok üzerinde, fazla çalışmaya zorlandığı bilinmektedir. İşçilerin çalışma ve yaşama süreleri dengelenmelidir. Yeterli dinlenme imkânı bulamayan işçilerin bağışıklık sistemlerinin düzgün olması beklenemez. 

Salgınla mücadele ederken, özveriyle çalışan işçilerin dinlenme süresi sağlanmalı, fazla çalışmaya zorlanmadan yasal çalışma sürelerine uyulmalıdır. Bu yükümlülüklerini yerine getirmeyen işyerlerine ağır yaptırımlar uygulanmalıdır. Hiçbir gerekçe insan hayatından önemli değildir.

Bütün dünya Covid-19 salgını karşısında çaresiz kaldı. Salgın hastalıklar konusunda gerekli önlemlerin alınmadığı ve planlamaların yapılmadığı görüldü. Bunun neticesinde milyonlarca insan salgın ile karşı karşıya kalırken yüzbinlerce insan hayatını kaybetti. Bilim insanlarının yaptığı açıklamalara göre bu salgının etkilerinin uzun süre daha devam edeceği anlaşılmaktadır. Bu süreci daha güvenli geçirmek için üretmeye devam eden işçilerin sağlıklarının korunması zorunludur. Bu hususta gereken önlemler titizlikle alınması felaket denilecek sonuçlarla karşılaşılmasını engelleyecektir. 

Dünya İş Sağlığı Güvenliği Günü vesilesiyle iş kazası ve meslek hastalıkları sonucu hayatını kaybeden işçilere Allahtan rahmet, yaralanan ve malul kalanlara acil şifalar diliyoruz.”

TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara