4 Mayıs 2015 Pazartesi
4-10 MAYIS İŞ SAĞLIĞI ve İŞ GÜVENLİĞİ HAFTASI...
TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, 04-10 Mayıs İş Sağlığı ve İş Güvenliği Haftası nedeniyle bir mesaj yayınladı. Atalay mesajında şu ifadelere yer verdi:

İş sağlığı ve güvenliği konusu çalışma hayatının temel konularından birisidir. Gelişmiş ülkeler, insana ve çalışana değer vererek ekonomik büyümesini sağlamaktadır.  Öncelikli amaç, insana yakışır çalışma ve yaşama şartlarını oluşturmaktır.

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) çalışmaları kapsamında, işçi-işveren-hükümet üçlüsü tarafından geliştirilen ve yüksek bir koruma düzeyi içeren standartlardan birisi de iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgilidir.

Tüm mesleklerde çalışanların bedensel, ruhsal, sosyal iyilik durumlarını sürdürmek temel amaçtır. İşçilerin çalışma koşullarından kaynaklanan risklerden korunmasını sağlamak, sağlıklarının bozulmasını önlemek, kendilerine uygun işlere yerleştirmek ve işin insana ve insanın işe uyumunu sağlamak öncelikli konulardır.

İş sağlığı ve güvenliği sorunları ve çözüm yolları, bir sistem bütünlüğü içinde ele alınmalıdır. Bu yaklaşım, ülkede uygulanmakta olan ekonomik ve sosyal politikalar çerçevesinde konunun değerlendirilmesi gerektiğini ortaya çıkarmaktadır.

Güvenli bir iş ortamının oluşturulması için yapılan yasal düzenlemeler tek başına etkili olamamaktadır. Bunun için de işçi sağlığı ve güvenliği bilincinin oluşturulması büyük önem taşımaktadır. İşçi sağlığı ve güvenliği açısından eksiklikleri gidermek ve daha güvenli bir çalışma yaşamı oluşturmak için çalışmalarımızı gerek verdiğimiz eğitim seminerleriyle gerek yaptığımız toplantılarla bir bütünsellik içinde yürütmekteyiz. Konfederasyon olarak hedefimiz, kayıtdışı işyerleri dahil olmak üzere bütün işyerlerinde gerekli iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin alınarak iş kazalarının azaltılması ve tüm işçilerin sağlığının korunmasıdır. TÜRK-İŞ topluluğu olarak bütün işçilere sağlıklı ve güvenli bir yaşam diliyorum.

 

GÜNCEL HABERLER
TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara