4 Aralık 2020 Cuma
4 ARALIK DÜNYA MADENCİLER GÜNÜ
TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Mesajda şu ifadelere yer verildi:

“Tüm dünyada ve ülkemizde 4 Aralık Madenciler Günü olarak kutlanmaktadır. Dünyanın en zor ve en anlamlı mesleğini yaparak, evlerine ekmek götürmek için mücadele ederek, yeraltı kaynaklarımızı insanlığın ve ülkemizin hizmetine sunan madencilere, bu toplumun vefa borcu olduğunu öncelikle belirtmek gerekir. 

Madencilerimizin bir çok sıkıntısı vardır ve en önemlisi de iş kazalarıdır. Yaşadığımız maden faciaları, bu günün bir kutlamadan çok hayatını kaybeden maden işçilerimizi anma, geride kalan işçilerimizin sıkıntılarını dile getirme günü halini almıştır. Son yıllardaki büyük madencilik kazalarına bakıldığında, neredeyse tümünün özel maden ocaklarında yaşandığı gün yüzüne çıkmıştır. 

Kanunlarda ve mevzuatta bir çok iyileştirme yapılmış olsa da, kazaların devam etmesi ve yaşanan kayıplar, uygulamadaki başarısızlığı ortaya koymaktadır.

Çalışanların ekonomik ve sosyal sorunları, eğitimsizlik, çalışanların ve firmaların deneyimsizliği, caydırıcı denetimlerin yapılamaması, üretim baskısı ve zorlayıcı unsurlar gibi çok boyutlu sebepler ortadan kalkmadığı sürece de bu acıları yaşamak kaçınılmaz olacaktır.

Konfederasyon olarak göz göre göre yeni acılar ve sorunlar yaşamamak için, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili yasaların uygulanmasının önemini ve takibini bir kez daha belirterek, 4 Aralık Dünya Madenciler Gününün ülkemizde farkındalığın artmasına vesile  olmasını dileriz.  

Maden şehitlerimizi rahmet ve saygıyla anıyoruz…”

TÜRK-İŞ YÖNETİM KURULU

 

GÜNCEL HABERLER
1 2 3 4 5 6 7 . . . 241 242 243 244 » »»
TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara