4 Aralık 2017 Pazartesi
4 ARALIK DÜNYA MADENCİLER GÜNÜ
TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu 4 Aralık Dünya Madenciler Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı:

Tüm dünyada ve ülkemizde 4 Aralık Madenciler Günü olarak kutlanmaktadır. Dünyanın en zor ve en anlamlı mesleğini yaparak, evlerine ekmek götürmek için mücadele ederek, yeraltı kaynaklarımızı insanlığın ve ülkemizin hizmetine sunan madencilere, bu toplumun vefa borcu olduğunu öncelikle belirtmek gerekir.

Son yıllardaki büyük madencilik kazalarına bakıldığında, neredeyse tümünün özel maden ocaklarında yaşandığı gün yüzüne çıkmıştır. Maalesef Ermenek’te, Elbistan’da, Siirt’te, Soma’da, yaşananlar aynı büyük resmin bir parçasıdır. Konfederasyonumuz Genel Başkanı Ergün Atalay yapmış olduğu açıklamada “2017 yılının 9 aylık döneminde en az bin 485 işçinin yaşamını yitirdiğini ifade ederek, her gün 6 kişi iş cinayetlerine kurban gidiyor. Bu sayı kanun ve kuralın olmadığı birçok Afrika ülkesinin bile oldukça üzerinde” diyerek Konfederasyon olarak artık yetkilileri uyarmak ve sorumluları kınamaktan öte çözüm istediklerini ifade etti. Göz göre göre iş cinayetleri işleniyor’ diyen Atalay, bir kişi kapatılan bir ocağı kaçak olarak işletip insanların ölmesine sebep oluyorsa bu yaptığının cinayetten hiçbir farkı yoktur’ dedi. İş Sağlığı ve Güvenliğinin önemine bir kez değinen Konfederasyonumuz sendikasız ve kaçak çalıştırılan maden ocaklarının daha fazla kar elde etmek amacıyla insan hayatını hiçe sayarak üretim yaptığını ve faaliyetlerini devam ettirdiklerini belirtti.

Konfederasyon olarak göz göre göre yeni acılar ve sorunlar yaşamamak için, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili yasaların uygulanmasının önemini bir kez daha belirterek, 4 Aralık Dünya Madenciler Gününün ülkemizde farkındalığın artmasına vesile  olmasını dileriz. 

«« « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 . . . 170 171 172 173 » »»
TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara