7 Mart 2018 Çarşamba
7 KADIN İŞÇİMİZİ RAHMETLE ANIYORUZ
Bursa’da geçen yıl Kadınlar Günü etkinliğine giderken meydana gelen trafik kazasında hayatını kaybeden 7 Türk Metal üyesi kadın işçilerimiz için Bursa'da mevlit programı düzenlendi.

Geçtiğimiz yıl meydana gelen elim bir trafik kazası sonrasında hayatını kaybeden Türk Metal üyesi işçilerimiz Güleydan Sezer, Elvan Mutlu, Özlem İnan, Leyla Yalçın, Fatma Hacıoğulları, Leyla Çiçek ve Meyse Keskin’in birinci ölüm yıldönümünü münasebetiyle Türk Metal Sendikamız Bursa’da mevlit okuttu.

Kazada annesini kaybeden küçük Ayaz’ın da katıldığı törende konuşan Bursa Valisi İzzettin KÜÇÜK, acı haberle herkesin şok olduğunu ifade ederek, “Kader, bazı şeyler kaderdir. Acımız büyük ama ecel gelince de yapacak bir şey yok. Mühim olan şudur, siz ne yapıyorsunuz o durumda, sizin davranışınız nedir?

TÜRK-İŞ Sendikası o gün bir aile olduğunu gösterdi. Bir işçi sendikasından öte bir aile olarak unsurları birbirine bağlamış oldu. Emek, en kutsal değerlerden biridir. Yüce Allah kutsal kitapta diyor ki; ’Sizi hesaba çekerken zerre miktarda yaptığınız şeyi gözardı etmeyeceğiz.’ Bu, bize ölçü olmalı. Emeğin zerre kadar hakkı gözardı edilemez. Bedeniyle, teriyle, aklıyla tüm gün bir değer oluşturuyorsunuz. Emeği savunmak da kutsaldır. Aynı zamanda maalesef Türkiye’de ve tüm dünyada bu hususta pek çok provokasyonlara da yol açabilecek gelişmeler oluyor. İşçi sendikaları sadece emeği savunmuyor, gerçekten hakka ve hukuka riayet ederek gerçekleştiriyor” dedi.

Genel Başkanı Ergün ATALAY ise bundan sonra 7 Mart’ta hayatını kaybeden kadınları her yıl dualarla anacaklarını ifade ederek, “8 Mart kadınlar için bir etkinlik düzenlemiyoruz. Bizim 8 Mart etkinliğimiz bundan sonra budur” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yarın TÜRK-İŞ'i ziyaret edeceğini hatırlatan ATALAY, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yarın 7 kadınımız adına da iki fabrikadan 7 kadınımız sendika önünde Cumhurbaşkanımıza ev sahipliği yapıp onu karşılayacaklar. Bugün bu kardeşlerimizi anmak, onlara dua etmek ve ailelerine sabır dileme günüdür.” dedi.

TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Pevrul KAVLAK ise, şu an hayatının en zor konuşmasını yaptığını kaydederek, “Hayatını kaybeden 7 kardeşimiz, bundan tam bir yıl önce 7 Mart 2017’de Ankara’daki kadın kurultayına katılmak için yola çıkmıştı. Onları elim bir kaza sonucu kaybettik. Haberi aldığıma inanamamıştım, haberi alınca sanki felç olmuş uzun süre hareket edememiştim. 7 güzel kız kardeşimizi kaybetmiştik. Onların kimini camiden kimini cemevinden uğurladık. Allah, hepsinin günahlarını affetsin. Onlar sonsuzluğa giderken bizim yüreklerimizde hissettiğimiz derin acı ve tarifsiz keder hala taze. Hala geride bıraktıkları boşluğa alışamadık. Üzerinden ne kadar zaman geçerse geçsin bu acıyı söküp atmak imkansız. Aradan bir yıl geçti belki soğur dedim ama olmadı. Telefonda kazayı haber veren ses hala kulaklarımda. Ne yaptıysak ne ettiysek olmadı kaderin önüne geçemedik. Ölüm karşısında hepimiz biçareydik. Ama o nasıl bir çaredir ki hepimizi birbirimize yakınlaştırdı. Hepimizi tek yürek yaptı. Daha önce hiç olmadığı kadar birbirimize bağlandık” dedi.

Bir aile oldukları için böylesine büyük bir acının üstesinden gelebildiklerini kaydeden KAVLAK, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sevinçlerimizde olduğumuz kadar hüzünlerimizde de yan yana durabiliyoruz. Bir olup sevinçlerimizi çoğaltıyoruz. Ayrıca bir olup birbirimize sarılarak acılarımızı azaltabiliyoruz. Bizi bir yapan budur. Allah birliğimize, beraberliğimize, ailemize zeval vermesin. Bana hayatımdan hangi günü çıkarmak isteyeceğim sorulsa 7 Mart 2017’yi derim. Çünkü Hakkın rahmetine teslim ettiğimiz 7 kardeşimizin anılarımızda bıraktığı simsiyah boşluğu hiçbir şeyle ifade edemem. O tarihte büyük acılarla sınandık. Biz bize emanet çocuklarımız için üstümüze düşeni yaptığımızda Türkiye’nin dört bir yanından Allah razı olsun dediler. Siz bu sendikanın sahiplerisiniz. Bizler sizin için varız."

Bursa Sosyal Tesislerinde okutulan mevlide Genel Başkan Ergün ATALAY'ın yanı sıra, Bursa Valisi İzzetin KÜÇÜK, Bursa İl Emniyet Müdürü Osman AK, TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Pevrul KAVLAK, kazada hayatını kaybeden üyelerimizin aileleri ve çok sayıda Türk Metal üyesi işçiler katıldı.

Fotoğraflar
GÜNCEL HABERLER
TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara