15 Aralık 2017 Cuma
ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU 2. TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ
Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Çalışma Genel Müdürü Nurcan ÖNDER başkanlığında 2018'de geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamındaki ikinci toplantısını TÜRK-İŞ Genel Merkezi'nde gerçekleştirdi.

Çalışma Genel Müdürü Nurcan ÖNDER başkanlığında toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonun'da TÜRK-İŞ heyetini Genel Eğitim Sekreteri Nazmi IRGAT temsil ederken, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) heyeti adına da Yönetim Kurulu Üyesi Akansel KOÇ başkanlık etti.

Toplantıya, işçi kesimini temsilen Konfederasyonumuz TÜRK-İŞ, işveren kesimini temsilen TİSK ve devleti temsilen ÇSGB, Kalkınma Bakanlığı, Hazine ve TÜİK yetkilileri katıldı. 

Açılış konuşmasını yapan ÖNDER, toplantıda Kalkınma Bakanlığı ile Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) asgari ücrete yönelik sunumlarını dinleyeceklerini belirterek, sunumlarla ilgili tarafların görüşlerini alacaklarını söyledi. Toplantıda ayrıca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak geçmişten bugüne asgari ücretin seyriyle ilgili hazırlanan çalışmayı paylaşacaklarını vurgulayan ÖNDER, işçi ve işveren tarafının asgari ücret desteğinin devam etmesi yönündeki taleplerinin bulunduğuna dikkati çekti.

TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, asgari ücretin çalışan kesimin büyük bir bölümünü yakından ilgilendirdiğine dikkati çekerek, enflasyon oranı ve döviz kurundaki artışların çalışanların alım gücünü olumsuz etkilediğini söyledi. Asgari ücretin en taban ücret ve aynı zamanda bir sosyal ücret olduğunu vurgulayan IRGAT, "Asgari ücretten vergi kesilmesini kabullenemiyoruz. Yıllardır söylüyoruz, bu konuda düzenlemeye ihtiyaç var. Yaşanan ekonomik gelişmeler nedeniyle alım gücünün en fazla düştüğü bir dönemi yaşıyoruz. Bu nedenle Komisyonun bunu özellikle görmesi gerekiyor. Umarım beklentilere cevap verecek bir komisyon kararı çıkar." dedi.

TİSK Genel Sekreteri Koç ise 100 liralık asgari ücret desteğinin devam etmesini istediklerini belirterek, asgari ücretin yılın geneli yerine altı aylık dönemler şeklinde geçerli olması gerektiğini dile getirdi.

Konuşmaların ardından toplantı basına kapalı devam etti.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2018'de geçerli olacak asgari ücreti belirleme görüşmeleri kapsamında ilk toplantısını 1 Aralık'ta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde yapmıştı.

Video
GÜNCEL HABERLER
1 2 3 4 5 6 7 . . . 168 169 170 171 » »»
TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara