2 Aralık 2019 Pazartesi
ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU İLK TOPLANTISINI AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI'NDA GERÇEKLEŞTİRDİ
2020 Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun açılış toplantısı, 2 Aralık 2019 Pazartesi günü Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nda gerçekleştirildi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt SELÇUK başkanlığında ilk toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıya Bakan SELÇUK'un yanı sıra, Bakan Yardımcısı Ahmet ERDEM, TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Nazmi IRGAT, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Genel Sekreteri Akansel KOÇ, Çalışma Genel Müdürü Nurcan ÖNDER ve diğer komisyon üyeleri katıldı.

TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Nazmi IRGAT, "Asgari ücret çalışanlarımızın beklentilerine cevap verebilecek şekilde sonuçlanacaktır. Bu noktada sorumluluklarımızın bilincinde olarak çalışma yaptığımızı ifade etmek isteriz" dedi.

TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Komisyonda Hazine ve Maliye Bakanlığı temsilcisi, Türkiye İstatistik Kurumu temsilcisi, Ticaret Bakanlığı temsilci de olduğunu hatırlatan IRGAT, "Onlardan talep ettik, ikinci oturumda onların çalışmalarını komisyona getirmesini istedik. Bu çalışmaların gelmesi halinde sizlere daha rahat konuşabileceğiz. Biz TÜRK-İŞ Konfederasyonu olarak diğer konfederasyonlarla ortak bir çalışma başlattık. Onlardan kendi çalışmalarını birlikte değerlendirip bir rakamla ortaya çıkacağız. Daha önce açıklamadığımız rakamlar bizim yıllarca süren çalışmalarımızdan çıkan rakamlardır. Açlık ve yoksulluk sınırı, bir kişinin yaşam maliyeti ve mutfak giderleri konusunda bizim araştırmalarımız. İşsizlik bahane edilerek asgari ücret tespitinin aşağılarda belirlenmesi konusu kabul edilemez" dedi.

"Umuyorum ki bu asgari ücret çalışanlarımızın beklentilerine cevap verebilecek şekilde sonuçlanacaktır"

Komisyondan asgari ücretle çalışanların tespitini talep ettiklerini ifade eden Irgat, "Dünya koşulları içinde biz çalışanların insanca yaşayabileceği ücret seviyesini belirlemek bizim görevimiz. Bu bakımdan şunu iyi biliyoruz; şuanda sendikalaşma oranı yüzde 13, dolayısıyla yüzde 87 insan örgütsüz. Komisyondan talebimiz asgari ücretle çalışanların tespiti mümkün mü bilemiyoruz ama onu talep ettik. Tüm çalışanlarımızı talep ettik. Umuyorum ki bu asgari ücret çalışanlarımızın beklentilerine cevap verebilecek şekilde sonuçlanacaktır. Bu noktada sorumluluklarımızın bilincinde olarak çalışma yaptığımızı ifade etmek isteriz" diye konuştu.

 

 

Video
GÜNCEL HABERLER
1 2 3 4 5 6 7 . . . 232 233 234 235 » »»
TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara