22 Mayıs 2019 Çarşamba
ATALAY, AVRUPA SENDİKALAR KONFEDERASYONU’NUN (ETUC) GENEL KURULUNA KATILDI
TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay 21-23 Mayıs 2019 tarihlerinde Viyana'da gerçekleştirilen Avrupa Sendikalar Konfederasyonu ETUC'Un genel kuruluna katıldı.

ILO Genel Direktörü Guy Ryder ile  haziran ayında gerçekleştirilecek Uluslararası Çalışma Konferansı hakkında görüşen Ergün Atalay, işçi hakları konusunda Avrupa'da ve dünyada yaşanan geriye gidiş ve Türkiye'de kıdem tazminatı ve çalışma hayatına ilişkin konularda şu açıklamalarda bulundu.


"Avrupa İşçi Sendikaları konfederasyonun 14. genel kurulu Viyana'da oluyor. Viyana bizim için ve dünyadaki sendikalar için önemli. Yabancı düşmanlığının hat safhaya ulaştığı önemli ülkelerden bir tanesi. Buradaki ülkeyi yönetenler yabancı düşmanlığında sınır tanımıyorlar. Sendikal hakların ihlal edildiği dönemde bu dünyanın her yerinde var. Avrupa'da da var. 

Özellikle Yemen, Filistin, Afrika'da insanlar açlıktan ölmeye devam ederken bir tarafta da insanlar tokluktan ölecekler. Özellikle işçi haklarının geriye gittiği bir dönemde, 26 Mayıs'ta Avrupa'da seçimler var. Avrupa'daki Türk kökenli arkadaşlarımıza sesleniyorum işçi dostu ve yabancı düşmanı olmayanlara oy verin. İşçi dostu olmayanlarla birlikte olursanız bunun sıkıntısını siz ödersiniz. 

Avrupa'da ne sıkıntı varsa bizim ülkemizde de var. Ülkemizde gündem kıdem tazminatı, bireysel emeklilik... Özellikle kıdem tazminatı ile ilgili işçilerde huzursuzluk had safhada. Almayanlarla ilgili bir çalışma yapılsın buna katkı sağlansın. Bireysel emeklilik zorunlu olmamalı gönüllü olmalı. 6 aya yakın süredir 200 bine yakın kamu işçisinin toplu iş sözleşmesi gündemde. Toplu sözleşme ve kıdem tazminatı ile ilgili iktidar partisinden olumlu bir haber bekliyoruz. Bununla ilgili huzursuzluğun son bulması gerekiyor." dedi.

 

TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara