1 Şubat 2018 Perşembe
ATALAY, ÇİMSE-İŞ SENDİKASI’NIN TOPLU SÖZLEŞME İMZA TÖRENİNE KATILDI
TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY, Çimse-İş Sendikası ile Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası arasında imzalanan 2018-2019 yıllarını kapsayacak Grup Toplu İş Sözleşmesi imza törenine katıldı.

Genel Başkan Ergün ATALAY, imza töreninin ardından bir konuşma gerçekleştirdi. ATALAY konuşmasında; asıl işi yapan bazı çalışanların taşeron işçileri kadroya geçiren düzenlemenin dışında bırakıldığını belirterek, "Elektrik direğinin tepesindeki işçi kadroya girmiyor, balerin kardeşlerimiz kadroya alınıyor. Tamam, onlar da girsin itirazımız yok ama Elektrik'teki, demiryollarında, enerjide, Devlet Hava Meydanlarında ve Karayollarında anahtar teslim işlerde çalışanlar da girsin. Tabiri caizse asıl iştekilerin büyük bölümü kadroya girmiyor, yardımcı işlerdekiler giriyor." dedi.

Taşeron işçilere kadro imkânı sağlayan düzenlemeye değinen ATALAY, TÜRK-İŞ olarak taşeron işçilerin kadroya geçirilmesi için 10 yıldır mücadele ettiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 4 Aralık 2017'de partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmasında, taşeron işçilerin koşulsuz, kuralsız kadroya geçirileceğini açıkladığını anımsatan ATALAY, şunları kaydetti:

"Sayın Cumhurbaşkanının açıkladığı sözü yöneticiler yerine getirsinler. Yani koşulsuz, kuralsız herkes kadroya geçirilsin ki bu mesele bitsin. Şimdi, '1 milyona yakın insan kadroya geçiriliyor' deniliyor ama hiç kimse bunu konuşmuyor, girmeyenler konuşuluyor. Girmeyenleri toplasanız 75 bin kişiyi geçmez. Kadroya alınacak 1 milyon kişi, kadroya alınmayan 75 bin kişinin gölgesinde kalıyor."

"KİT'ler ve diğer kadroya  geçemeyen taşeron işçiler dört gözle kadro bekliyor"

ATALAY, taşeronlara kadro düzenlemesinin kapsamının genişletilmesi gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

"Elektrik direğinin tepesindeki işçi kadroya girmiyor, balerin kardeşlerimiz kadroya alınıyor. Demiryollarında, enerjide, Devlet Hava Meydanlarında ve Karayollarında anahtar teslim işlerde çalışanlar girmiyor. Tabiri caizse asıl iştekilerin büyük bölümü kadroya girmiyor, yardımcı işlerdekiler giriyor. Bizim talebimiz, düzenlemenin balerinin de şoförün de elektrik direğinin tepesindeki işçinin de koşulsuz ve kuralsız kadroya geçirildiği bir kapsama kavuşturulmasıdır."

Başbakan Binali Yıldırım'ın KİT'lerdeki taşeron işçilere Hazinenin kadro vereceği yönünde açıklamalarının umut verici olduğunu ifade eden ATALAY, "KİT'lerdeki taşeron işçiler dört gözle kadro bekliyor. Bu yöndeki adımların zaman kaybedilmeden atılmasını istiyoruz." dedi.

GÜNCEL HABERLER
TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara