15 Ağustos 2017 Salı
ATALAY, İGC'Yİ ZİYARET ETTİ
TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY ve beraberindeki heyet, İzmir Gazeteciler Cemiyeti'ne ziyaret gerçekleştirdi.

Genel Başkan Ergün ATALAY, İGC Başkanı Misket DİKMEN, CHP İzmir Milletvekili ve İGC Onursal Başkanı Atilla SERTEL, İGC Genel Sekreteri Kenan ÇİMEN, Genel Sekreter Yardımcısı Sadık PALA, Yönetim Kurulu Üyesi Murat ATTİLA ile görüştü.

İGC Başkanı Misket DİKMEN ziyarette, ülkemizde işsizliğin en yaygın olduğu sektörlerden birinin basın olduğunu belirterek, “Bu sektörlerdeki işsizliği azaltmak ve emeğin sesini daha geniş kesimlere ulaştırmak için sendikaların yapacakları toplu iş sözleşmelerine her işçiye bir gazete alınması yönünde bir madde eklenmesinin çok önemli olacağını düşünüyoruz. Bu şekilde hem gazete okuma alışkanlığı artacak hem de gazeteler güçlenecek. Anadoludaki tüm yerel gazeteler soluk alacak. Zor durumdan bu şekilde çıkabilecekler. TÜRK – İŞ'in bu konuda basına destek vermesinin çok değerli olduğunu düşünüyoruz” dedi.

TÜRK – İŞ Genel Başkanı ATALAY'da, DİKMEN'in önerisine destek vererek TÜRK – İŞ'e bağlı tüm sendikaların genel başkanlarına yerel gazete alma çağrısı yaptı.

ATALAY, “Yerel gazeteler çalışma hayatına ve demokrasiye önemli katkılarda bulunuyorlar. Tüm genel başkanlarımıza yerel gazetelerin alınması yönünde çağrı yapıyorum. Alırlarsa demokrasiye, gazetelere ve çalışma hayatına önemli katkılarda bulunacaklar. Ayrıca bizim sıkıntılarımızı da dile getiriyorlar” diye konuştu. ATALAY, ülkenin her yanında TÜRK – İŞ'e bağlı misafirhanelerden tüm gazetecilerin yararlanabileceğini de söyledi.

Taşeron konusunun takipçisiyiz...

Konfederasyona bağlı 1 milyona yakın üyeleri, 600 sendika başkanı, 34 genel başkanları bulunduğunu belirten ATALAY, “Biz çok güçlüyüz. Siyasi parti gibiyiz. Bu gücü iyi kullanmak istiyoruz” dedi.

TÜRK – İŞ olarak birinci gündem maddelerinin taşeron ve geçici işçi sorunu olduğunu da belirten ATALAY, hükümetin gelecek Haziran ayına kadar verdiği sözleri tutması gerektiğini kaydetti.

ATALAY, taşeron işçilikle ilgili 10 yıldır çalışma yürüttüklerine de dikkat çekerek, “Yol İş Sendikamız sadece mahkemelerle ilgili 20 milyon lira para harcadı. Her ilde toplantı yapıyoruz. Miting yaptık. Devlet, 'taşeron işçileri kadroya geçireceğim' diye söz verdi. Bir an önce verdikleri sözü yerine getirmeliler. Gelecek Hazirana kadar hükümet taşeron ve geçici işçilerle ilgili verdiği sözü tutmalı. Bunu neticelendirene kadar gündeme getirmeye devam edeceğiz” dedi.

Kıdem tazminatıyla ilgili değişikliğin her yıl iki üç kez gündeme getirildiğini de anlatan ATALAY, şöyle konuştu:“Kıdem tazminatıyla ilgili TÜRK - İŞ bir duruş sergiledi. 'Geriye nokta kadar gidiş olursa bütün sendikaların burada oturmasının anlamı yok' dedik. Kıdem tazminatı denildiği zaman 15 milyonu ilgilendiriyor. Bunları bir daha gündeme getireceklerini düşünmüyorum. Çocuk işçiler ve kadınlarla ilgili çalışıyoruz. Uyuşturucu ilkokula kadar girdi. Onunla ilgili 'ne yapabiliriz, nasıl önleriz?' diye çalışıyoruz. OHAL'de grev ertelemeleri de bize zarar veriyor. Bunu yaparken sendikaları ve sivil toplumu sıkıntıyı sokmamak gerekiyor. Ayrıca tarımda, Karayolları, Çaykur, orman alanlarında geçici işçi sorunumuz var. 23 yıllık geçici işçiler var. Dünyanın hiçbir yerinde 23 yıllık geçici işçi olmaz.” dedi.

CHP İzmir Milletvekili ve İGC Onursal Başkanı Atilla SERTEL'de, bu ziyaretin çok büyük anlamı olduğunu vurgulayarak, “Gazeteciliğe, basın ve ifade özgürlüğüne ve emeğe koyduğu katkı için TÜRK – İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY'a ve örgütüne teşekkür ediyorum” dedi.

Ziyarette, EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender YORGANCILAR, TÜRK-İŞ 3. Bölge Temsilcisi Süleyman YILDIRIM, Güvenlik İş Sendikası Genel Başkanı Ömer ÇAĞIRICI,  TGS Genel Başkanı Gökhan DURMUŞ, TGS İzmir Şube Başkanı Halil HÜNER, Demiryolu İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Hüseyin ERYÜZ'de yer aldı.

 

GÜNCEL HABERLER
1 2 3 4 5 6 7 . . . 168 169 170 171 » »»
TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara