15 Aralık 2017 Cuma
ATALAY, KİT'LERE BAĞLI TAŞERONLAR İLE ASGARİ ÜCRET HAKKINDA ÖNEMLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU
TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY, KİT'lere bağlı taşeron işçiler ve Asgari Ücret hakkında basın mensuplarına önemli açıklamalarda bulundu.

Genel Başkan Ergün ATALAY, 2018 yılında geçerli olacak asgari ücretle ilgili, "TÜRK-İŞ olarak bizim resmi talebimiz 2018 yılında net bin 893 lira 90 kuruş. Bu rakamı bize versinler, biz hemen yarın buna imza atalım." dedi.

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2018'de geçerli olacak asgari ücreti belirleme görüşmeleri kapsamında ikinci toplantısını TÜRK-İŞ'te yaptı.

Toplantının devam ettiği sırada basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Genel Başkan Ergün ATALAY, yeni yılda geçerli olacak asgari ücretle ilgili taleplerini dile getirdi.

Daha önce asgari ücretle ilgili rakamsal taleplerini TÜİK'in bir işçi için hesapladığı asgari geçim endeksini paylaşmasının ardından kamuoyuna açıklayacakları yöndeki değerlendirmelerini anımsatan ATALAY, "TÜİK'in resmi rakamı şimdi elimizde. Şu anda bin 893 lira 90 kuruş TÜİK'in resmi açıklaması. Devletin kurumunun açıkladığı bu rakamı bize versinler, biz hemen yarın buna imza atalım. TÜRK-İŞ olarak bizim resmi talebimiz 2018 yılında net bin 893 lira 90 kuruş. Bu belki süper bir rakam değil ama bizim için makul bir rakam." diye konuştu.

ATALAY bir soru üzerine, "İşverenlere sağlanan 100 liralık asgari ücret desteğinin örgütlü olan işyerlerinde devam etmesini talep ediyoruz. Bununla birlikte, asgari ücretin vergi kesintisinde etkilenmemesi yönündeki uygulama bu yılda devam ettirilmesini istiyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

- "Sınavın işçilerin kadroya geçirilmesinde engel olduğunu düşünmüyoruz"

Taşeron işçilerle ilgili düzenlemeye de değinen ATALAY, şu bilgileri verdi:

"Bugün geldiğimiz noktada KİT'lerdeki problemin de büyük bölümünün çözüleceği gözüküyor. Sayın Çalışma Bakanı bununla ilgili sizlere açıklama yapacaktır diye düşünüyorum. KİT'lerde demiryollarında, PTT'de değişik kurumlarda problem vardı. Bunlarla ilgi Başbakanın talimat neticesinde Maliye ile Çalışma bakanlıkları bir çalışma yürütüyor. Bugün Sayın Çalışma Bakanı iile da beraberdik. Bununla ilgili problem olmayacağını söylediler. Ama sonucu görmek için Sayın Bakanın yapacağı açıklamasını bekleyeceğiz."

KİT'lerdeki çalışanların kadroya alınıp alınmayacağına dair kamuoyunda büyük bir merak olduğunu ifade eden ATALAY, "Bunların kadroya geçmesiyle ilgili hükümet çalışma yapıyor. Bu çalışanların bu kapsamın dışında olmadığını şu anda ben düşünüyorum. Resmi açıklayan Sayın Bakanın yapması lazım" dedi.

Taşeron işçilerin kadroya geçirilmesinde sınav şartına da değinen ATALAY, "Biz sınavın işçilerin kadroya geçirilmesinde engel olduğunu düşünmüyoruz. Bu vasıfları kim karşılıyorsa, kim 12 ay çalışıyorsa bunlar kadroya alınacak. Bununla ilgili tereddüt var ama bu tereddüte gerek yok." dedi.

- Yıl sonuna kadar TBMM'ye sonulur

Genel Başkan Ergün ATALAY, TÜRK-İŞ olarak taşeron işçilerin kadroya geçirilmesi konusunda yıllardır büyük çaba harcadıklarını belirterek, taşeron sorunun çözülme aşamasına gelmesinde kendileri ve hükümet kadar basın mensuplarının da büyük katkısının bulunduğunu söyledi.

Hükümetin taşerona kadro düzenlemesini yılbaşı bitmeden TBMM'ye sunacağı görüşünü paylaşan ATALAY, "Benim aldığım bilgi sene sonu olmadan taşeron düzenlemesi yasalaşacak." dedi.

Özel güvenliklerin kadroya alınması konusunda problem görmediğini dile getiren Genel Başkan Ergün ATALAY, "850-900 bin kişinin kadroya alınacağı yerde bu iş 10 gündür KİT'lerdeki 50 bin kişinin gölgesinde kalıyordu. Çözülecek olması sevindirici" ifadelerini kullandı.

 

Video
GÜNCEL HABERLER
1 2 3 4 5 6 7 . . . 168 169 170 171 » »»
TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara