12 Kasım 2018 Pazartesi
ATALAY GEÇİCİ İŞÇİLER İLE BİR ARAYA GELDİ
TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY, Belediye Ve İl Özel İdareleri Geçici İşçiler Platformunun 81 ilden getirdiği temsilciler ile bir araya geldi.

TÜRK-İŞ Genel merkezinde gerçekleşen programda geçici işçilerin sorun ve taleplerini dinleyen ATALAY, şunları söyledi.

"Geçen yıl çıkan 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 106. maddesinin 3. fıkrasınında yer alan kurumlarda 5 ay 29 gün çalışan işçilerin Maliye Bakanlığının onayıyla 4 ay daha çalıştırılmasının yolu açıldı. Maalesef belediye ve il özel idareleri bu kapsamın dışında tutuldu. Bu konuda ciddi mağduriyetler söz konusu. Belediye ve il özel idarelerinde 5 ay 29 gün çalışan işçilerimizin çalışma sürelerinin 9 ay 29'e kadar yükseltilmesi için yasal düzenleme yapılması gerekiyor. Yaklaşık 7 bin geçici işçi bu konuda somut bir adım atılmasını bekliyor." dedi.

"Bunların elbette düzeltilmesi lazım"

Programda, TÜRK-İŞ Genel Mali Sekreteri Ramazan AĞAR’da bir konuşma gerçekleştirdi.

AĞAR konuşmasında, birçok kurumda çalışan geçici işçiye 10 aya kadar çalışabilme hakkı tanındığını ama belediye ve il özel idarelerindeki geçici işçilerin bu kapsamın dışında tutulduğunu belirterek şunları kaydetti:

"Verilen talimat başka çıkan yasa başka. Kimse mutlu değil. Kadroya geçen de mutlu değil, 5 ay 29 gün çalışan da mutlu değil. Bunun 4 ay daha uzatılmasında 'Maliye Bakanlığı yetkilidir' ifadesi var. Yani 'uzatılır' diye bir şey yok. Yani kurum talep edecek, kurum 4 ay talep ederse işçiler 4 ay çalıştırılacak. Bu da bir eksiklik. Bunların elbette düzeltilmesi lazım. 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname bu şekliyle 2020 yılı sonuna kadar çalışma hayatı kötüye götürür."

AĞAR, geçici işçilerin temsilcileriyle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Ahmet Erdem'den randevu istediklerini, belediye ve il özel idarelerindeki geçici işçilerin sorun ve taleplerini Bakan Yardımcısı Erdem'e de arz edeceklerini bildirdi.

Programda Genel Başkan Ergün ATALAY’ın yanı sıra, TÜRK-İŞ Genel Mali Sekreteri Ramazan AĞAR, TÜRK-İŞ Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Eyüp ALEMDAR, Belediye ve İl Özel İdareleri Geçici İşçiler Platformu Başkanı Harun ATILGAN ve çok sayıda işçi yer aldı.

GÜNCEL HABERLER
1 2 3 4 5 6 7 . . . 200 201 202 203 » »»
TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara