7 Kasım 2014 Cuma
BAŞBAKANIN “ŞİKAYET HATTI AÇACAĞIZ” SÖYLEMİ ÜZERİNE TÜRK-İŞ GENEL BAŞKANI ERGÜN ATALAY AÇIKLAMA YAPTI
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun "Şikayet Hattı Açacağız" söylemi üzerine, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay bir açıklama yaptı...

İş sağlığı ve güvenliğinin önemi her geçen gün biraz daha anlaşılmakta, ardı ardına yaşanan iş cinayetleri topluma ve yöneticilere acı dersler vermektedir. Sayın Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Ermenek cinayetini takiben yaptıkları bir konuşmalarında “Yeni uygulama başlatacağız. İş kazaları ile ilgili herhangi işyerinde işçilere tanıdığımız haklar yerine getirilmiyorsa işçilerimiz şikayet edecekler. İş kazaları ile ilgili şikayet hattı kurulacak. İşçilerimize angarya muamelesi yapılamaz. Bize bildirin ihlalleri şikayet edin ki müdahale edebilelim. Anında o işyerini kapatırız.”demişlerdir.

Sayın Başbakanın gösterdiği duyarlılığı ve işçileri yüreklendirmek adına söylediklerini memnuniyetle karşılıyoruz.  Ancak bilinmelidir ki işçiler ve temsilcileri, işsizliğin baskısı altında seslerini çıkaramamakta, ölümü göze alıp ekmek derdini çözmeye çalışmaktadırlar. Örgütsüz bütün toplum kesimlerinde benzer durumları görmek mümkündür. Örgütsüz toplum sessiz ve tepkisizdir.

Bu nedenle başta madenler olmak üzere “çok tehlikeli işler” sınıfına giren bütün işyerlerinde işçilerin sendika üyesi olmaları zorunlu hale getirilmelidir. Sayın Başbakanın söylemini bu isteğimizin ifadesi olarak anlamak ve sonucunu görmek istiyoruz.

Son günlerde özel istihdam bürolarına “istihdam ettikleri işçileri diğer işverenlere kiralamak” düzenlemesinin bir hak olarak getirileceğine ilişkin açıklamalar yapılmaktadır. Bu uygulama şeklinin, uygulayan ülke ekonomilerine ve çalışanlarına zarar verdiğini OECD “2014 İstihdam Raporu’nda“ açıkça ifade etmiş ve TÜRK-İŞ’in görüşünü desteklemiştir. Bize göre, bu çalışma düzeni “yeni kölelik düzenidir”, işçi simsarlığıdır, işçiyi korumasız kılmanın ve sendikasızlaştırmanın yoludur.

GÜNCEL HABERLER
«« « 1 2 3 4 5 6 7 8 . . . 238 239 240 241 » »»
TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara