5 Haziran 2014 Perşembe
BAŞKANLAR KURULU BİLDİRİSİ
TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu kamuoyunda “taşeron yasası” olarak tanımlanan düzenlemeleri değerlendirmek üzere 04 Haziran 2014 günü Ankara’da olağanüstü toplanmış ve aşağıdaki hususların duyurulmasına karar vermiştir.

TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu kamuoyunda “taşeron yasası” olarak tanımlanan düzenlemeleri değerlendirmek ve bu konuda izlenmesi gereken politikaları belirlemek üzere 04 Haziran 2014 Çarşamba günü Ankara’da olağanüstü toplanmış ve aşağıdaki hususların duyurulmasına karar vermiştir:

“Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca hazırlanan ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sevkedilen “İş Kanunu İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yyapılmasına Dair Kanun Tasarısı” ile gerekçesi konusunda sosyal taraflarla paylaşım yapılmamış ve katkıları istenmemiştir.

Çalışma yaşamının kanayan yarası olan ve kamuoyunda “taşeron” olarak bilinen alt işveren uygulamasının yol açtığı sorunların çözümüne yönelik olarak hazırlandığı ileri sürülen bu tasarı ile birlikte Soma’da meydana gelen facianın görünür kıldığı sorunların çözümü de birlikte düşünülmektedir. 

TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu toplantısında, taşeron yasasında getirilmek istenen düzenlemelerin içeriğine yönelik yapılan sunumu, üç işçi konfederasyonu TÜRK-İŞ, HAK-İŞ ve DİSK Genel Başkanlarınının 03 Haziran 2014 Salı günü Konfederasyonumuz genel merkezinde yapılan toplantı sonrası vardıkları mutabakatı ve hazırlanan önerileri olumlu karşılamıştır.

TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülmeye başlanan tasarının, yasalaşma sürecinin her aşamasında yakından izlenmesinin önemine işaret etmiş, gelişmeler dikkate alınarak gerektiğinde etkin eylemlerin yapılmasını kararlaştırmıştır.

TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu, Üç İşçi Konfederasyonu Genel Başkanlarının Başbakan ile toplantı devam ederken yaptıkları görüşmenin sonuçlarını ayrıca değerlendirmiş, ortak önerilerin önemli ölçüde kabul edilmesini ve aynı gün oluşturulacak bir çalışma grubunda üst düzeyde konunun yeniden sosyal taraflarla müzakeresini, çözüm yolunda olumlu ve dikkatle izlenen bir adım olarak değerlendirmiştir.

TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu, gelişmeleri izlemek ve değerlendirmek üzere sürekli toplantı halinde bulunma kararı almıştır. Aynı gün geç saatlere kadar Üç İşçi Konfederasyonu Genel Başkanları müzakereleri sürdürmüş, yapılan çalışmalar sonrası mutabakatla hazırlanan ortak öneriler önemli ölçüde kabul edilmiştir.  

Maden işçileri için getirilmesi öngörülen düzenlemeler olumlu karşılanmıştır.

TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu, başta Yatağan enerji santralleri ile madenler olmak üzere özelleştirmenin durdurulmasını talep etmektedir.

TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu, Soma’da 301 maden şehidi ile birlikte iş kazalarında hayatını kaybeden tüm işçi arkadaşlarımızı rahmetle anmakta,  yakınlarına sabır dilemektedir. Meydana gelen facia ile ilgili gelişmelerin takipçisi olarak sorumluların en kısa zamanda cezalandırılması talebimizi bir kez daha ifade ediyoruz.”

GÜNCEL HABERLER
TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara