31 Ocak 2014 Cuma
BAŞKANLAR KURULUMUZ BAKÜ'DE TOPLANDI...
Atalay: “Türk ve Azeri sendikalarının uluslararası platformdaki işbirliği ve aynı işkolundaki sendikalarımızın dayanışması çok önemlidir.”

Atalay: “Türk ve Azeri sendikalarının uluslararası platformdaki işbirliği ve aynı işkolundaki sendikalarımızın dayanışması çok önemlidir.”

 

TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu, Azerbaycan İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun daveti üzerine, 31 Ocak 2014 günü Bakü’de toplandı. Toplantının açılışına, Azerbaycan İşçi Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Settar Mehbaliyev de katıldı. Azerbaycan basınının çok ilgi gösterdiği toplantının açılışında bir konuşma yapan Genel Başkan Ergün Atalay, TÜRK-İŞ’in tarihinde ikinci kez Başkanlar Kurulunu Bakü’de topladığını, ilk toplantının 2007 yılında yapıldığını söyledi. Dost ve kardeş Azerbaycan halkıyla ve işçileriyle her zaman dostluk ve dayanışma içinde olduklarını söyleyen Atalay, bunun tarihsel kökenlerinden söz etti. Azerbaycan’ın merhum devlet başkanı Haydar Aliyev’in “Bir millet iki devlet” sözünü de hatırlatan Atalay, Azerbaycan’ın milli davasına her zaman destek verdiklerini, Karabağ sorununun bir an önce Azerbaycan’ın talepleri doğrultusunda çözüme kavuşturulmasını dilediklerini de söyledi.

Türkiye’de yatırım yapan çok sayıda Azeri işadamı ve şirket olduğuna da değinen Atalay, bu şirketlerin bazılarında Türk sendikalarının örgütlü olduğunu söyledi. Aynı işkolunda faaliyet gösteren Türk ve Azeri sendikaların birlikte çok önemli çalışmalar yaptıklarını, bunların gelişerek devam ettiğini söyleyen Atalay, uluslararası platformda da Türk ve Azeri sendikaların işbirliğine önem verildiğine, uluslararası alanda birlikte davranılmasının önemine değindi. TÜRK-İŞ ile Azerbaycan İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun ilişkilerini daha da geliştirmek için çaba göstereceklerini söyleyen Atalay, Mehbaliyev ve arkadaşlarını Türkiye’ye davet etti.

Toplantıda bir konuşma yapan Azerbaycan İşçi Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Settar Mehbaliyev de, Türk ve Azerbaycan konfederasyonları arasında çok iyi ilişkilerin bulunduğuna dikkat çekerek, sürekli irtibat halinde olduklarını, bu ilişkileri daha da geliştirmeyi arzu ettiklerini ifade etti. Türk sendika başkanlarının Azerbaycan'da toplanmasından memnuniyet duyduklarını dile getiren Mehbaliyev, toplantının, her iki konfederasyona üye farklı işkollarındaki sendikacılar arasında görüş alışverişi yapılması bakımından önemli olduğunu savundu.

 

Mehbaliyev daha sonra Ergün Atalay’a Azerbaycan İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun madalyasını taktı. Atalay da, Mehbaliyev’e ve kendisine verilmek üzere Devlet Başkanı İlham Aliyev’e hediyelerini sundu.

 

Açılışın ardından TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu, basına kapalı olarak devam etti. Başkanlar Kuruluna hitaben bir konuşma yapan Genel Başkan Atalay, son Başkanlar Kurulu toplantısından bu yana gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgi verdi. Daha sonra toplantının ana gündem maddesini oluşturan taşeronlaşma, mevsimlik işçiler ve 4-C’lilerin durumu hakkında görüş alış verişinde bulunuldu ve sorunun çözümü konusunda TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu’nun çalışmaları değerlendirildi.

 

TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu, 1 Şubat 2014 günü Azerbaycan’ın merhum Devlet Başkanı Haydar Aliyev’in kabrini, Türk ve Azeri şehitliklerini ziyaret ederek saygı duruşunda bulundu.

GÜNCEL HABERLER
1 2 3 4 5 6 7 . . . 224 225 226 227 » »»
TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara