31 Ekim 2014 Cuma
ERMENEK FACİASINDAN SONRA, GENEL BAŞKAN ERGÜN ATALAY'IN YAPMIŞ OLDUĞU AÇIKLAMA ...
TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ermenek'te yaşanan maden kazasının ardından olay yerinde incelemelerde bulunduğunu belirtti.

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, Ermenek'te kömür ocağında işçilerin mahsur kalmasına ilişkin; "Maden İşleri Genel Müdürlüğü (MİGEM) var. Bunun Ankara dışında taşrada yeri yok. MİGEM, Türkiye'de maden işçilerinin ve nüfusunun yoğun olduğu yerlerde taşra teşkilatını kurmak zorunda. Bu kurulmadığı müddetçe bu kazalar devam eder" " dedi.

Ergün Atalay, kurtarma ekiplerinin mahsur kalan işçilere müdahale etme şansının olmadığına dikkati çekerek, "Türkiye'nin en iyi dalgıçları orada. Fakat hayati tehlike var, dalamıyorlar. Arzumuz, buradaki insanların sağ çıkması ama çok zor" diye konuştu.

Kurtarma çalışmalarının çok zor şartlar altında gerçekleştirildiğine işaret eden Atalay,  şöyle konuştu:

"Madende, 50 metre suyun olduğu durumda her şey çok zor. Allah nasip ederse olur ama çok tehlikeli bir boyut görünüyor. Temennimiz ve duamız ne kadar sağ insan çıkar, ne kadar yaralı çıkar, AFAD, ülkeyi yönetenler ve biz sivil toplum örgütleri ona bakıyoruz. Kanaatle olmuyor. İçerideki insanların bir an evvel dışarı çıkması gerekiyor."

13 Mayıs'taki Soma'da 302 insanın maden faciasında hayatını kaybettiğini hatırlatan Atalay, bu yaşananlardan ibret alınması gerektiğini aktardı.

Atalay, Soma'daki faciadan sonra Türkiye'deki madenlerde güzel işlerin yapıldığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Özel maden ocaklarının büyük bölümünün tehlike arz ettiğini düşünüyorum. 13 Mayıs'tan beri bunu söylemeye devam ediyorum. Maden İşleri Genel Müdürlüğü (MİGEM) var. Bunun Ankara dışında taşrada yeri yok. MİGEM, Türkiye'de maden işçilerinin ve nüfusunun yoğun olduğu yerlerde taşra teşkilatını kurmak zorunda. Bu kurulmadığı müddetçe bu kazalar devam eder. Madendeki kömürü, gazı, suyu ve tehlike arz edecek her durumu bu kurum biliyor. Ankara'dan bu madenleri idare edemezsiniz. Bu kazaların arkası kesilmiyor. Bugün 18 kardeşimiz madende mahsur kaldı. İnşallah sağ çıkacaklarını ümit ediyorum ama bu saatten sonra çok zor. Bunu da özellikle söyleyeyim." 

Suyun çekilmesiyle göçük tehlikesi doğabilir

Bölgede profesyonel kurtarma ekiplerinin yer aldığını anımsatan Atalay, "Sular çekildiğinde madende çamur kalacak. Allah muhafaza, inşallah göçük olmaz. Bunlar olabilecek tehlikeler. Ocağın içinde saatlerdir su duruyor. O, kömürü hamur gibi yapar" ifadelerini kullandı.

 

TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara