10 Şubat 2015 Salı
GENEL BAŞKAN ERGÜN ATALAY’IN “G20 MALİYE BAKANLARI ve MERKEZ BANKASI BAŞKANLARI” TOPLANTISI KONUŞMASI

10/02/2015 tarihinde İstanbul Hilton Otelde gerçekleştirilen toplantıya; T.C. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın yanı sıra,  G20 Ülkelerinden Bakanlar, Merkez Bankası Başkanları, OECD ve OECD-TUAC gibi üst düzey uluslararası kuruluşların temsilcileri, düşünce kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda işadamı katıldı.  Toplantıda, Makro-ekonomik ve Mali İşbirliği Finansal Kapsam, Küçük ve Orta Ölçekli İşletme Finansmanının İyileştirilmesi ile Altyapı Finansmanı ve Kalkınma başlıkları altında üç tartışma oturumu düzenlendi.

Toplantıda konuşma yapan TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay'ın konuşmasının tamamı şöyledir:

 

 

ÇOK DEĞERLİ BAŞBAKAN YARDIMCISI SAYIN BABACAN,

DEĞERLİ G20 MALİYE BAKANLARI VE MERKEZ BANKASI YÖNETİCİLERİ,

B20 VE T20’NİN DEĞERLİ BAŞKANLARI,

L20’NİN DEĞERLİ TEMSİLCİLERİ, DEĞERLİ KATILIMCILAR,

 

HEPİNİZİ SAYGIYLA SELAMLIYORUM.

L20; G20 ÜLKELERİNİN SENDİKA MERKEZLERİNİ VE KÜRESEL SENDİKA FEDERASYONLARINI BİR ARAYA GETİREN VE ÇALIŞANLARIN HAK VE ÇIKARLARINI TEMSİL EDEN G20 AÇILIM GRUBUDUR.

ÇALIŞAN KESİM EKONOMİK KRİZDEN EN FAZLA ETKİLENEN KESİM OLDU VE MİLYONLARCA İŞ YOK OLDU. UZUN SÜRELİ İŞSİZLİK NETİCESİNDE BİRÇOK KİŞİ İŞ PİYASASINDAN UZAKLAŞTI. ÇALIŞANLARIN GELİRDEN ALDIĞI PAY AZALDI VE TEHLİKELİ ÇALIŞMA BİÇİMLERİ YAYGINLAŞTI. 

KAMU HARCAMALARINDAKİ KESİNTİLER NEDENİYLE KRİZİN ÇALIŞANLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ ARTTI. ALTI YILDAN BERİ DEVAM EDEN KRİZİN SONA ERDİĞİNİ İDDİA EDENLER ACELECİ DAVRANDI.

KEMER SIKMA POLİTİKALARIYLA, MALİ GÜÇLENME VE BORÇ AZALTMA HEDEFLERİNE ULAŞILAMADIĞI ARTIK GÖRÜLDÜ.  KEMER SIKMA POLİTİKALARI, EKONOMİK AÇIDAN ETKİSİZ OLDUĞU GİBİ POLİTİK AÇIDAN DA İSTİKRARSIZDIR.  G20 TÜRKİYE BAŞKANLIĞI, BU DURUMA KARŞI;  KAPSAYICILIK, UYGULAMA VE YATIRIM BAŞLIKLARINDAN OLUŞAN VE ÜMİT VADEDEN BİR GÜNDEM OLUŞTURDU.

L20’YE GÖRE KAPSAYICILIK, SOSYAL ANLAMDA BİR KAPSAYICILIĞI DA ÖNGÖRMELİDİR. BURADA İŞ PİYASASINDA KAPSAYICILIKTAN VE SOSYAL ANLAMDA KUTUPLAŞTIRMAYI ENGELLEMEK İÇİN GEREKLİ GÜÇLÜ SOSYAL KORUMADAN BAHSEDİYORUM.

BİZLER “YATIRIM” ÖNCELİĞİNİ MEMNUNİYETLE KARŞILIYORUZ.  İNSAN ONURUNA YAKIŞIR BİR YAŞAM SAĞLANMASI VE YENİ İŞ OLANAKLARI YARATILMASI AÇISINDAN YATIRIMA OLAN İHTİYACI BİLİYORUZ.

GEÇMİŞ G20 ZİRVELERİNDE ALINAN KARARLARIN VE MOSKOVA’DA GERÇEKLEŞTİRİLEN ORTAK ÇALIŞMA VE MALİYE BAKANLARI TOPLANTISINDA YAYINLANAN BİLDİRİDE YER ALAN ASGARİ ÜCRET, TOPLU PAZARLIK VE SOSYAL KORUMA İLE İLGİLİ TAAHHÜTLER ARTIK UYGULANSIN DİYORUZ. 

DÖNEM BAŞKANLIĞI, İKİNCİ MALİYE VE ÇALIŞMA BAKANLARI ORTAK TOPLANTISININ EYLÜL AYINDA YAPILACAĞINI BİLDİRDİ. BU KARARI MEMNUNİYETLE KARŞILIYOR, ORTAK TOPLANTININ SON DERECE FAYDALI OLACAĞINA İNANIYORUZ.

MAKRO EKONOMİK POLİTİKALARIN ANCAK EMEK YANLISI POLİTİKALARLA ŞEKİLLENDİRİLMESİ DURUMUNDA BAŞARILI OLABİLECEĞİNE İNANIYORUZ.

ÜCRETLERİN VE KAMU YATIRIMLARININ ARTIRILMASI VE BÖYLECE SATIN ALMA GÜCÜNÜN KUVVETLENDİRİLMESİ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ. EKONOMİK BÜYÜME ANCAK BU ŞEKİLDE ELDE EDİLEBİLECEKTİR.

L20-TÜRKİYE ORGANİZASYON KOMİTESİNDEN HAK-İŞ GENEL BAŞKANI VE L20 SEKRETERYASINDAN JOHN EVANS BURADA BİZİMLE BİRLİKTE VE KONU BAŞLIKLARI HAKKINDA GÖRÜŞLERİMİZİ İLETECEKLER.

BEN BİR KEZ DAHA ÜLKEMİZE HOŞGELDİNİZ DİYOR VE BU TOPLANTILARIN TÜM DÜNYA İÇİN HAYIRLARA VESİLE OLMASINI DİLİYORUM.

BENİ DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM. 

Diğer Konuşmalar
TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara