26 Ocak 2018 Cuma
GREV ERTELEMESİ METAL SEKTÖRÜNDEKİ İŞÇİLERİN HAK ARAYIŞINI ENGELLEMEYECEKTİR
Konfederasyonumuz üyesi Türk Metal Sendikasının örgütlü bulunduğu 145 işyerinin de aralarında bulunduğu toplam 179 işyerinde alınmış olan grev kararı,Bakanlar Kurulu tarafından “milli güvenliği bozucu nitelikte” görüldüğünden 60 gün süreyle ertelendi

TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu adına açıklama yapan Genel Başkan Ergün Atalay “grev ertelemesi metal sektöründeki işçilerin hak arayışını engellemeyecektir” dedi.

TÜRK-İŞ Genel Başkanının yaptığı açıklama şu şekildedir:

“Bugünkü resmi gazetede yayımlanan Bakanlar Kurulu’nun 2018/11255 sayılı kararıyla, metal sektöründeki bazı işyerlerinde alınmış bulunan grev kararı “milli güvenliği bozucu nitelikte” görüldüğünden 60 gün süreyle ertelenmiştir.

Konfederasyonumuz üyesi Türk Metal Sendikasının örgütlü bulunduğu 145 işyerlerinde çalışan 117 bin işçiyle yer aldığı metal sektöründeki grev ertelemesi, işçilerin hak arayışını engellemeyecektir.

Grev ertelemesine gerekçe yapılan “milli güvenliği bozucu nitelikte” hususu, işçilerimize yönelik haksız ve kabul edilemez bir yaklaşımdır.  Ülkemizde olağanüstü hal (OHAL) uygulamasının temel nedeni bilinmektedir. 15 Temmuz’da yaşanan hain kalkışmanın etkilerinin ve terörün ortadan kaldırılması öncelikli amaçtır. İşçilerimiz, ülkenin bütünlüğü ve milletin birliği için gereken her fedakarlığı sürekli olarak yerine getirmiştir. Bundan sonra da yerine getirmekten kaçınmayacaktır.

İşçiler, çalışma şartlarını, ekonomik ve sosyal durumlarını iyileştirme taleplerinin karşılanmaması durumunda, uyuşmazlığa düştükleri konuları kabul ettirmek için bir mücadele aracı olarak grev hakkını kullanmaktadır. Grev işçiler için her zaman son çare olmuştur.

Çalışanların geçim koşullarını iyileştirmek amacıyla uygulayacakları greve müdahale, işçilerin elini kolunu bağlayacak duruma dönüşmemelidir.

Grev hakkı, işçilerin büyük mücadeleler sonunda elde ettiği bir haktır. Onayladığımız uluslararası sözleşmeler ile Anayasamızca da güvence altına alınmıştır.

İşçi ve işverenin karşıt menfaatlerinin dengeli ve adil biçimde düzenlenmesi için her kesim üzerine düşen görevi ve sorumluluğu yerine getirmelidir. Metal işçilerinin haklı talepleri mutlaka karşılanmalıdır."

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

GÜNCEL HABERLER
«« « 1 2 3 4 5 6 7 8 . . . 200 201 202 203 » »»
TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara