9 Temmuz 2021 Cuma
HÜKÜMETİN KAMU İŞÇİSİNE YAPTIĞI İLK TEKLİF BELLİ OLDU
TÜRK-İŞ Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulu Başkanı Genel Mali Sekreter Ramazan AĞAR, 8 Temmuz 2021 Perşembe günü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda gerçekleşen toplantıya katıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat BİLGİN’in hükümet adına ilk teklifini sunduğu toplantı basına kapalı olarak gerçekleşti. 8 Temmuz 2021 Perşembe günü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda gerçekleştirilen toplantıya, TÜRK-İŞ Genel Mali Sekreter Ramazan AĞAR ile HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Dr. Osman YILDIZ katıldı.

AĞAR, toplantının ardından Bakanlık girişinde basın mensuplarına görüşmeye dair açıklama yaptı.

AĞAR hükümetin, kamu işçilerine 2021'nin ilk 6 ayı için yüzde 9, ikinci 6 ay için yüzde 5 artı enflasyon farkı ile 4 bin liraya kadar brüt ücrete 60 ve 100 lira seyyanen zam teklif ettiğini söyledi.

İki konfederasyon olarak ortak hazılanan Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü'nü 30 Mayıs'ta Bakanlığa ilettiklerini hatırlatan AĞAR, bugün de vermiş oldukları teklife karşı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın bir teklif sunduğunu belirtti.

Taleplerini Bakanlığın vermiş olduğu teklifin karşılamadığını ifade eden Genel Mali Sekreter Ramazan AĞAR, "Biz düşük ücretlerin özellikle 4 bin 800 liraya çekilmesini istemiştik. Sayın Bakanımız da bu talebe karşı brüt 3 bin 577 ile 3 bin 750 lira ücret alanlara 100 lira seyyanen zam, 3 bin 750 ile 4 bin liraya kadar ücret alanlara da 60 lira seyyanen zam talep etti. 2021 yılı birinci 6 ay yüzde 9, ikinci 6 ay yüzde 5, enflasyon yüzde 5'i geçerse artan kısmın tamamı diye teklifte bulundular." dedi.

AĞAR, sözlerine şöyle devam etti:

"Taleplerimizden daha sonra müzakere edeceğimizden bahsedildi. Bu Bakanlığımızın teklifi kendilerinin görüşü, bunu çalışanlarımızın adına kabul etmemiz mümkün değil. Kendi kurullarımızda bugün saat 4’te TÜRK-İŞ Genel Merkezi’nde görüşeceğiz, tartışacağız. Elbette ki 4 bin 800 lira talebimizde bir pazarlık payı vardı ama ancak bu kadarını da gerçekten beklemiyorduk. Şu anda devletin açıklamış olduğu rakamlara göre, en düşük memur maaşı 4 bin 880 lira, yani buna dahi yaklaşmamaktadır." dedi.

Bayram sonunda tekrar bir araya geleceklerini bildiren Genel Mali Sekreter Ramazan AĞAR, "Bakanımızın söylediğini söylemiş olayım, 'Bu da bizim bir teklifimiz ancak bu son teklifimiz değil mutlaka bizim de kafamızda bir rakam var' diye söyledi kendisi. Amacımız bu toplu iş sözleşmesinin masa başında çözülmesidir." ifadelerini kullandı.

GÜNCEL HABERLER
«« « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 . . . 250 251 252 253 » »»
TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara