28 Mart 2016 Pazartesi
ILO’NUN İKİ ULUSLARARASI SÖZLEŞMESİ YÜRÜRLÜĞE GİRDİ
Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO), 167 sayılı İnşaat İşlerinde Güvenlik ve Sağlık Sözleşmesi ve 176 sayılı Maden İşyerlerinde Güvenlik ve Sağlık Sözleşmesi 23 Mart 2016 tarihinde yürürlüğe girdi.

Konfederasyonumuzun imzalanması için çaba gösterdiği bu iki sözleşme en tehlikeli sektörler arasında yer alan inşaat ve madencilik sektörlerini kapsamaktadır. 

Bu sözleşmeler Türkiye’de güvenlik ve sağlık kültürünün geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması çabalarının sürdürülmesi ve güçlendirilmesi konusunda ülkemizin kesin taahhüdünü ortaya koymaktadır. Türkiye 167 sayılı Sözleşmeyi  kabul eden yirmi yedinci, 176 sayılı Sözleşmeyi  kabul eden otuzuncu ILO üye ülkesi olmuştur.

176 sayılı Sözleşme genel anlamda; Maden işyerlerinde güvenlik ve sağlığa ilişkin risklerin ortadan kaldırılması veya en aza indirilmesine yönelik tedbirlerin alınması ve işçilerin güvenli bir ortamda çalışma haklarının sağlanmasına yönelik işverenlere getirilen yükümlülükleri içermektedir.

167 sayılı Sözleşme, yapılan işe bağlı olarak meydana gelen yaralanma ve mesleki hastalıklar ile can kayıplarının önlenmesine yönelik olarak sosyal taraflarla istişare halinde inşaat işyerlerinde sağlık ve güvenliğin sürdürülebilir şekilde iyileştirilmesi ile inşaat sektörüne özgü risk ve tehlikelere karşı politika oluşturulması ve bunun ülke ve işletme düzeyinde eyleme dönüştürülmesini öngörmektedir.

176 sayılı sözleşme için buraya tıklayınız.

167 sayılı sözleşme asıl metin için buraya tıklayınız.
TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara