11 Kasım 2015 Çarşamba
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİM SEMİNERİ 11-12 KASIM TARİHLERİNDE SOMA’DA YAPILDI
İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Semineri 11-12 Kasım tarihlerinde Soma'da yapıldı...

Seminere; TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Nazmi IRGAT, Türkiye Maden İşçileri Sendikası Genel Eğitim ve Araştırma Sekreteri Ahmet ÇÜMEN, Soma Şubesi Maden İşçileri Sendikası Şube Başkanı Recep SATIR, İzmir 3. Bölge Temsilcisi H.Hüseyin KARAKOÇ, Soma’da yer alan Konfederasyonumuza bağlı sendikaların şube başkan ve yöneticileri, iş yeri temsilcileri ve işçiler katıldı.

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Genel Eğitim ve Araştırma Sekreteri Ahmet ÇÜMEN açılış konuşmasını yaptı. Konuşmasında:

“ Dayanışma ve örgütlülük için birlik ve beraberlik içinde olmalıyız. Bir şeyi gerçekten bilmek, onu anlamakla olur. Bu düşünceyle hareket edecek olursak bu eğitimlerin bizim için değerini anlamış oluruz.

Soma’da ve diğer yerlerde iş kazası sebebiyle hayatını kaybetmiş işçilerimizi saygıyla selamlıyor, hepsine Allahtan rahmet diliyorum” dedi.

TÜRK-İŞ Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, Soma’da yaptığı konuşmasında şu konulara değindi:

“Konfederasyonumuzun 15. Eğitim seminerini Soma’da yapıyoruz. Ülkemizde ağırlıklı olarak iki maden bölgemiz var. Bunlar; Zonguldak ve Soma’dır. Bu kentlerimizde çalışan işçilerimiz ekmeğini taştan çıkarıyor.

Ülkemiz gelişmiş 20 ülke içerisinde yer almaktadır. Bu yıl G20 toplantısı bizim ülkemizde gerçekleşecektir. Bu toplantıda bizim ve dünya ülkeleri için önemli kararlar alınacaktır.

Komşu ülkelerdeki karışıklıkların bizim ülkemize yansıdığını görüyoruz. Kardeşin kardeşi, Müslüman’ın Müslüman’ı katlettiği olaylar yaşanıyor. Bunlara artık bir şekilde son verilmelidir. Her gün şehit haberleri alıyoruz, içimiz yanıyor, bu savaş artık bitsin.

İşten çıkartılmış bir arkadaşın ailesinde yaşanan hüzün, şehit haberlerinden alınan hüzün gibi ailelere büyük acı verir.

Türkiye’de yer altı kaynakları mevcuttur. Bunları en doğru şekilde kullanmak gerekir. Türk işçisi gerçekten en kaliteli, en verimli üretimi gerçekleştiriyor. Başka ülkelerde üç kişinin yaptığı işi bizim ülkemizde bir kişi yapıyor.

Liberalleşen bir Türkiye var. Sosyal Devlet anlayışı yok oluyor. Devlet, üretimden çekiliyor. Özel sektör istihdam sağlıyor. Karma ekonomik yapı birer birer yok ediliyor.

Ülkelerin gelişmişliğini sanayi sektörü belirler. Demokrasi olan ülkelerde sanayinin gelişmişliğini görüyoruz.

Ortalama olarak ülkemizde her 5 yılda bir ekonomik kriz yaşanıyor. Bunu kamu çalışanları anlamaz ama özel sektör çalışanları iyi bilir.

Siyasetçilerin seçim öncesi verdikleri vaatlerin takipçisiyiz. Asgari ücreti takip edeceğiz. 1000TL ile günümüz koşullarında bir aile geçinemez, geçinebilmesi için sihirbaz olması gerekir.

Bu ülkede birlik ve beraberlik içinde yaşayacaksak gelir dağılımımız bu kadar farklı olmamalıdır. 13 milyon çalışanın yüzde 40’ı asgari ücretle çalışıyor. Dünyada gelir dağılımı bozuk üç ülkeden biriyiz.

En büyük kaynağımız insanımızdır. Günümüz koşullarında teknolojinin de gelişmesiyle iş kazaları olmamalıdır. Hiçbir kar, hiçbir rant insan hayatından önemli değildir.

Bu seminerin hepinize fayda sağlayacağını umuyorum” dedi.

TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Nazmi IRGAT'ın konuşmasının ardından başlayan Soma Eğitim Seminerinde; TÜRK-İŞ Sosyal Güvenlik Danışmanı Celal TOZAN, “Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası Bakımından İş Kazaları ve Meslek Hastalıkları ile Sigortalılara ve Hak Sahiplerine Sağlanan Yardımlar” ve “Sosyal Güvenlik Sistemindeki Gelişmeler”, Prof.Dr. Aziz KONUKMAN, “Türkiye'de Ekonomik ve Sosyal Gelişmeler”, Dr. Orhan Ersun CİVAN, “Türkiye'de İş Sağlığı ve Güvenliği Haklar ve Ödevler”, Dr. Özkan Kaan KARADAĞ, “İş Kazaları ve Meslek Hastalıkları” ve Ülfet KEÇİOĞLU, “ Yer Altı Madenciliğinde İş Güvenliği”  konularında eğitim seminer programına katkı sağladı.

 

 

 

 

TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara