26 Eylül 2017 Salı
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİM SEMİNERİ 26-27 EYLÜL 2017 TARİHLERİNDE GİRESUN’DA YAPILDI.
TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Nazmi IRGAT, 26 Eylül 2017 Salı günü Giresun ilinde konfederasyonumuzun düzenlediği “İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Semineri” ne katıldı.

Seminere; TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Nazmi IRGAT, Güvenlik-İş Sendikası Genel Başkanı Ömer ÇAĞIRICI, TÜRK-İŞ Giresun İl Temsilcisi Şaban TOPALAK, Ordu İl Temsilcisi Gürsel GÜRSOY, Giresun ve Ordu illerinde yer alan Konfederasyonumuza bağlı sendikaların şube başkan ve yöneticileri, iş yeri temsilcileri ve işçiler katıldı.

TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Nazmi IRGAT, Giresun’da yaptığı konuşmasında şu konulara değindi:

“TÜRK-İŞ olarak Giresun’da ilk defa İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Semineri yapıyoruz. Eğitimlerimizi her sene farklı illerde yapmaya çalışıyoruz.

Komşu ülkelerdeki karışıklıkların bizim ülkemize yansıdığını görüyoruz. Kardeşin kardeşi, Müslüman’ın Müslüman’ı katlettiği olaylar yaşanıyor. Bunlara artık bir şekilde son verilmelidir. Her gün şehit haberleri alıyoruz, içimiz yanıyor, bu savaş artık bitsin. 

İş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin alınmamasından kaynaklanan iş kazaları ve ölümler çok fazladır. Çalışma hayatında ortalama her yıl 2000 insan iş kazası yaşıyor ya da hayatını kaybediyor. TÜRK-İŞ, insan hayatına önem veren çalışmayı destekler. Bunun için de en etkili bir şekilde iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerini sürdürür.

En büyük kaynağımız insanımızdır. Günümüz koşullarında teknolojinin de gelişmesiyle iş kazaları olmamalıdır. Hiçbir kâr, hiçbir rant insan hayatından önemli değildir. 

Öte yandan sendikal örgütlenme; bir işçinin, en iyi şekilde kendini ifade etme şeklidir. Türkiye’de insanlar sendikal haklarını kullanamıyor. Örgütlenme kavramı yok oldu. Demokrasinin olmazsa olmaz kuralı örgütlenmedir. Biz bu hakkımızı sonuna kadar savunacağız.

Liberalleşen bir Türkiye var. Sosyal devlet anlayışı yok oluyor. Devlet üretimden ve yatırımdan kendini geri çekiyor. Türkiye’de bir şeyler eksik gidiyor.

Sosyal devlet anlayışı, 80’li yıllarla birlikte değişmeye başladı. Serbest piyasa ekonomisi dedikleri şey sistemi değiştirdi. İstihdam alanları yerine konutlar - alışveriş merkezleri yapılıyor.

Ülkemizde büyük işsizlik sorunu var. Resmi rakamlar gerçeği yansıtmıyor.

Sanayiye, tarıma gereken önemi vermeliyiz. Geleceğimiz için, bu alanlarda yatırımlar yaparak ülkemizi geliştirmeliyiz.

Bu vesile ile eğitim seminerinin hepinize yarar sağlamasını diliyorum.”
T

ÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Nazmi IRGAT'ın konuşmasının ardından başlayan Giresun Eğitim Semineri'nde;

Gazi Üniversitesi Arş. Gör. Pamir BAŞER, “Sosyal Güvenlik Uygulamalarında Güncel Gelişmeler”, TÜRK-İŞ Sosyal Güvenlik Uzmanı Barış İYİAYDIN“ İş Kazaları”, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Orhan Ersun CİVAN “Türkiye’de İş Sağlığı ve Güvenliği: Haklar ve Ödevler”, İş Sağlığı Uzmanı Buhara ÖNAL “Meslek Hastalıkları”, E. Emniyet Müdürü Mutlu ÇELİK “Uyuşturucunun Zararları ve Korunma Yöntemleri”, TÜRK-İŞ Eğitim Uzmanı Hülya UZUNER DURANSOY, “Türkiye’de Kadının Statüsü ve Kadına Yönelik Şiddet” ve Yrd. Doç. Dr. Şebnem ALANYA TOSUN, “Kadın Sağlığı” konularında eğitim seminer programına katkı sağladı.

 

GÜNCEL HABERLER
1 2 3 4 5 6 7 . . . 165 166 167 168 » »»
TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara