27 Nisan 2016 Çarşamba
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİM SEMİNERİ 26-27 NİSAN 2016 TARİHLERİNDE SAMSUN’DA YAPILDI.
Seminere; TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Nazmi IRGAT, TÜRK-İŞ Samsun İl Temsilcisi Nakif YILMAZ, Samsun ilinde yer alan Konfederasyonumuza bağlı sendikaların şube başkan ve yöneticileri, iş yeri temsilcileri ve işçiler katıldı.

TÜRK-İŞ Samsun İl Temsilcisi Nakif YILMAZ açılış konuşmasında, İş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin önemine, işçi ve işverenlerin üzerine düşen görev ve sorumluluklara değindi.

TÜRK-İŞ Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, Samsun’da yaptığı konuşmasında şu konulara değindi:

 “2016 yılındaki üçüncü eğitim seminerimizi yapıyoruz.

Ülkemizin son dönemlerde gündemi oldukça yoğun. Her gün şehit haberleri alıyoruz, artık bu durumu kanıksadık. Ülkemiz şehitleriyle anılır hale geldi. Maalesef ateş düştüğü yeri yakar.

Ülkemiz için el birliği ile hareket etmeliyiz, birlik beraberlik göstermeliyiz. Şehitlerimize Allah’tan rahmet kalanlara başsağlığı diliyorum.

Bu ölümlerin dışında iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin alınmamasından kaynaklanan ölümler de çok fazladır. Türkiye’de yüzde 90’ın üzerinde iş kazaları yaşanmaktadır. TÜRK-İŞ, insan hayatına önem veren çalışmayı destekler. Bunun için de en etkili bir şekilde iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerini sürdürür.

TÜRK-İŞ olarak biz; hiçbir zaman dil, din, ırk ayrımı yapmayız. Her zaman birlik ve beraberlik içinde hareket ederiz.

Öte yandan sendikal örgütlenme; bir işçinin, en iyi şekilde kendini ifade etme şeklidir. Türkiye’de insanlar sendikal haklarını kullanamıyor. Örgütlenme kavramı yok oldu. Demokrasinin olmazsa olmaz kuralı örgütlenmedir.

Türkiye’de bir şeyler eksik gidiyor. Devlet üretimden ve yatırımdan kendini geri çekiyor. Sosyal devlet anlayışı yok oluyor.

Sosyal devlet anlayışı, 80’li yıllarla birlikte değişmeye başladı. Serbest piyasa ekonomisi dedikleri şey sistemi değiştirdi. Fabrikaların yerlerine konutlar- alışveriş merkezleri yapılıyor.

Ülkemizde büyük işsizlik sorunu var. Resmi rakamlara göre 11. 1 oranında işsizlik var. Resmi rakamlar gerçeği yansıtmıyor.

78 milyonluk nüfusumuz var. Sanayiye, tarıma gereken önemi vermeliyiz. Geleceğimiz için, bu alanlarda yatırımlar yaparak ülkemizi geliştirmeliyiz.

Bu vesile ile eğitim seminerinin hepinize yarar sağlamasını diliyorum.”

TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Nazmi IRGAT'ın konuşmasının ardından başlayan Samsun Eğitim Semineri'nde;

TÜRK-İŞ Danışmanı Enis BAĞDADİOĞLU, “Çalışma Hayatında Güncel Gelişmeler”, YOL-İŞ Sosyal Güvenlik Danışmanı Celal TOZAN, “Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası Bakımından İş Kazaları ve Meslek Hastalıkları İle Sigortalılara ve Hak Sahiplerine Sağlanan Yardımlar” ve “Sosyal Güvenlik Sistemindeki Gelişmeler”, Dr. Orhan Ersun CİVAN, “Türkiye'de İş Sağlığı ve Güvenliği: Haklar ve Ödevler”, TÜRK-İŞ Eğitim Uzmanı Hülya UZUNER DURANSOY, “ Türkiye’de Kadının Statüsü ve Kadına Yönelik Şiddet” TÜRK-İŞ Sosyal Güvenlik Uzmanı Barış İYİAYDIN, “Yaşlılık Aylığını Hak Kazanma Koşulları” Opr.Dr. Zeynep Banu GÜLER, “ Kadın Sağlığı” konularında eğitim seminer programına katkı sağladı.

 

TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara