2 Kasım 2017 Perşembe
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİM SEMİNERİ 31 EKİM- 1 KASIM 2017 TARİHLERİNDE GAZİANTEP’TE YAPILDI
TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Nazmi IRGAT, 31 Ekim 2017 Salı günü Gaziantep ilinde konfederasyonumuzun düzenlediği “İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Semineri” ne katıldı.

Seminere; TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Nazmi IRGAT, TÜRK-İŞ Adana Bölge Temsilcisi Edip GÜLNAR, TÜRK-İŞ Diyarbakır Bölge Temsilcisi Bahri KARAKOÇ, Gaziantep’te yer alan Konfederasyonumuza bağlı sendikaların şube başkan ve yöneticileri, iş yeri temsilcileri ve işçiler katıldı.

TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Nazmi IRGAT, Gaziantep’te yaptığı konuşmasında şu konulara değindi:

“Yaptığımız eğitimlerde sanayinin ve işçinin yoğun olduğu bölgeleri tercih ediyoruz. Bu doğrultuda eğitimlerimizi her sene farklı illerde yapmaya çalışıyoruz.

Çalışma hayatında İş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin alınmamasından kaynaklanan iş kazaları ve ölümler çok fazladır.  Ortalama her yıl 2000 insan iş kazası nedeniyle hayatını kaybediyor. TÜRK-İŞ, insan hayatına önem veren çalışmayı destekler. Bunun için de en etkili bir şekilde iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerini sürdürür.

Çalışma hayatını düzenleyen kanunlarımız var. Sosyal Güvenlik Kanunu, İş Kanunu, Toplu İş Sözleşmeleri ve Sendikalar Kanunu. Bu kanunların uygulanabilirliği çok önemlidir.

İşverenler iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini maliyet unsuru olarak gördüğü için gerekli önlemleri maalesef almamaktadır. En büyük kaynağımız insanımızdır. Günümüz koşullarında teknolojinin de gelişmesiyle iş kazaları olmamalıdır.

Türkiye’de insanlar sendikal haklarını kullanamıyor. Örgütlenme kavramı yok oldu. Örgütlenmenin önündeki engeller nelerdir diyerek 26 Ekim’de TÜRK-İŞ’te geniş katılımlı bir toplantı düzenlendik. Demokrasinin olmazsa olmaz kuralı örgütlenmedir ve biz bu hakkımızı sonuna kadar savunacağız.

Küreselleşen bir Türkiye var. Sosyal devlet anlayışı yok oluyor. Devlet üretimden ve yatırımdan kendini geri çekiyor. Özel sektör aracılığıyla istihdam sağlanıyor.

Ülkemizde büyük işsizlik sorunu var. Resmi rakamlar gerçeği yansıtmıyor.

Sanayiye, tarıma gereken önemi vermeliyiz. Geleceğimiz için, bu alanlarda yatırımlar yaparak ülkemizi geliştirmeliyiz.

TÜRK-İŞ olarak, sizler için çalışma hayatında elimizden geleni yapacağız.
Eğitim seminerinin hepinize yarar sağlamasını diliyorum.”

TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Nazmi IRGAT'ın konuşmasının ardından başlayan Gaziantep Eğitim Semineri'nde;Gazi Üniversitesi Arş. Gör. Pamir BAŞER, “Sosyal Güvenlik Uygulamalarında Güncel Gelişmeler”, TÜRK-İŞ Sosyal Güvenlik Uzmanı Barış İYİAYDIN“ İş Kazaları”, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Orhan Ersun CİVAN “Türkiye’de İş Sağlığı ve Güvenliği: Haklar ve Ödevler”, İş Sağlığı Uzmanı Buhara ÖNAL “Meslek Hastalıkları”, E. Emniyet Müdürü Mutlu ÇELİK “Uyuşturucunun Zararları ve Korunma Yöntemleri”, konularında eğitim seminer programına katkı sağladı.

 

GÜNCEL HABERLER
TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara