15 Haziran 2015 Pazartesi
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ SEMİNERİNİN 7.Sİ BALIKESİR’DE DÜZENLENDİ.
Konfederasyonumuz, 2015 yılı eğitim programının ilk yarısını Balıkesir’de "İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Semineri" ile bitirdi.

Asya Pamukçu Termal Otel'de 15 - 16 Haziran 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilen seminere TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Nazmi IRGAT, TÜRK-İŞ 8. Bursa Bölge Temsilcisi Sabri ÖZDEMİR, Balıkesir İl Temsilcisi Ahmet DEMİRER’in yanı sıra Balıkesir’de bulunan Konfederasyonumuza bağlı sendikaların şube başkanları, işyeri temsilcileri ve işçiler katıldı.

Seminerin açılış konuşmasını ev sahibi olarak TÜRK-İŞ Balıkesir İl Temsilcisi Ahmet DEMİRER yaptı. DEMİRER konuşmasında, iş cinayetlerine değinerek işverenlerin bu konuya daha duyarlı bir şekilde yaklaşmasını ve iş kazalarının azaltılması için işverenlere büyük görevler düştüğünü belirtti. İşçilerin de koruyucu önlemlere dikkat etmelerinin önemine değindi.

Ahmet DEMİRER’in ardından konuşma yapan TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Nazmi IRGAT, “İşçilerimizin can güvenliği, maliyet unsuru olarak görüldüğünden işyerlerinde ihmaller ve tedbirsizlikler yaşanıyor. Bu durum da her yıl binden fazla işçimizin iş kazalarında hayatını kaybetmesine neden oluyor. Ne yazık ki hiç bir iktidar döneminde, bu konuda yaptırım sağlayacak bir önlem alınamamıştır” dedi. IRGAT ayrıca, özel istihdam bürolarına  ile işçi kiralama sistemine yeşil ışık yakıldığını fakat güvencesiz işle birlikte ihmal ve kazaların artacağına değinmiştir. Bu nedenle kurulacak olan hükümetin özellikle bu konuda yeni bir düzenleme yapması gerektiğini salık vermiştir.

IRGAT, “kıdem tazminatı fona devredilerek yok edilmek isteniyor, fakat TÜRK-İŞ’in sergilediği net tavırla bu konu şimdilik rafa kaldırılmıştır. Kıdem tazminatı, Türk işçisinin vazgeçilmez dayanağıdır ve herkes iyi bilsin ki kıdem tazminatı bizim kırmızı çizgimizdir" dedi.

Konuşmasında taşeron işçiliği, sendikal örgütlülük oranları, özelleştirmeler gibi çalışma hayatının sıcak konularına değinen TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Nazmi IRGAT, günümüzde sendikaların yok edilmek istendiğinin altını çizerek örgütlenme önündeki engellerin hala devam ettiğini ve ülkemizin ne yazık ki bir taşeron cenneti haline getirildiğini belirtti.  

TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Nazmi IRGAT'ın konuşmasının ardından başlayan Balıkesir Eğitim Semineri'nde, TÜRK-İŞ Sosyal Güvenlik Danışmanı Celal TOZAN  "Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası Bakımından İş Kazaları ve Meslek Hastalıkları İle Sigortalılara ve Hak Sahiplerine Sağlanan Yardımlar” veSosyal Güvenlik Sistemindeki Gelişmeler”, Prof. Dr. Aziz Konukman "Türkiye'de Ekonomik ve Sosyal Gelişmeler", Dr. Orhan Ersun CİVAN "Türkiye'de İş Sağlığı ve Güvenliği Haklar ve Ödevler", Dr. Sevtap GÜLGÖSTEREN ise "İş Kazaları ve Meslek Hastalıkları" konularında eğitim seminer programına katkı sağladı.    

 

 

 

TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara