3 Eylül 2015 Perşembe
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ SEMİNERLERİNİN İKİNCİSİ SAMSUN’DA YAPILDI
TÜRK-İŞ, İş Sağlığı ve Güvenliği Seminerinin ikincisi 3-4 Eylül 2015 tarihlerinde, Samsun’ da yapıldı.

Seminere; TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Nazmi IRGAT, TÜRK-İŞ Samsun Yol-İş 1 Nolu Şube Başkanı Şaban Çılgın, Samsun İlinde yer alan Konfederasyonumuza bağlı sendikaların şube başkan ve yöneticileri, işyeri temsilcileri ve işçiler katıldı.

TÜRK-İŞ Samsun İl Temsilcisi, Şaban Çılgın açılış konuşmasını yaptı. Konuşmasında; “ İş Sağlığı ve Güvenliğinin; çalışan, çalıştıran, denetleyen şeklinde üç hali olması gerektiğini söyledi. İş Sağlığı ve Güvenliğini denetleyen müfettiş sayısının yetersiz olduğunu ve bu konuda herhangi bir denetleme yapılmadığını ifade etti. Taşeron işçilerin kısa sürede kadroya geçmesi diliyorum” diyerek konuşmasını bitirdi.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren TÜRK-İŞ Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, Samsun’da yaptığı konuşmasında şu konulara değindi:

 

“Günümüz, insan emeğinin ucuzlaştırıldığı bir dönem. Maliyeti düşürmek için insan emeği kullanılıyor. Geçmişte iş sağlığı ve güvenliği tüzüğü vardı, günümüzde kanunlaştırıldı. Sadece kanunun olması yeterli değildir, bu kanunu denetleyecek kişilerin de olması gerekir. Yasalar uygulanmadığı için bu alanda sıkça kazalar ve hatta ölümler gerçekleşiyor.

Dünya diyalog çağı; işçi, işveren, yönetici. Bizim ülkemizde, Batı ülkelerinde olduğu gibi diyalog kurulamıyor.

Şu anda Türkiye’de; serbest ekonomi, küreselleşme, liberalleşme denilen bir yapılanma var. Esnek çalışma yöntemiyle taşeronlaşma yaygınlaşıyor.

Sosyal Devlete karşı olarak günümüzde karma ekonomik modelin değiştiğini hatta olmadığını görüyoruz. İstihdamı özel sektör sağlıyor. Son yıllarda işçinin lehine yapılan hiçbir şey olmamıştır. Yasalara aykırı olmasına rağmen bu kadar çok taşeron işçinin olmasını anlamıyoruz.

TÜRK-İŞ, iş sağlığı ve güvenliği konusuyla ilgili son dönemlerde her yerde bilgi veriyor. TÜRK-İŞ, hiçbir zaman çalışanlar arasında dil, din, ırk ayrımı yapmaz. TÜRK-İŞ, hiçbir iktidarın ön, arka, yan bahçesi olmamıştır. Özgür tavrını her zaman korumuştur.

Ülkemizde son zamanlarda artan terör olaylarının durmasını, artık daha fazla şehidin olmamasını temenni ediyorum. Şehitlere rahmet diliyorum.

Sorumluluk bilinciyle hareket edildiğinde tüm sorunlar ortadan kalkacaktır. İnsan onuruna yakışır şartlarda istihdam istiyoruz. Eğitimin sizlere kazanç sağlamasını temenni ederim.”

TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Nazmi IRGAT'ın konuşmasının ardından başlayan Samsun Eğitim Semineri'nde; TÜRK-İŞ Sosyal Güvenlik Danışmanı Celal TOZAN, “Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası Bakımından İş Kazaları ve Meslek Hastalıkları İle Sigortalılara ve Hak Sahiplerine Sağlanan Yardımlar” ve “Sosyal Güvenlik Sistemindeki Gelişmeler”, Prof. Dr. Aziz KONUKMAN, “Türkiye'de Ekonomik ve Sosyal Gelişmeler”, Dr. Orhan Ersun CİVAN, “Türkiye'de İş Sağlığı ve Güvenliği Haklar ve Ödevler”, Prof. Dr. Nurhan KÖKSAL ise “İş Kazaları ve Meslek Hastalıkları” konularında eğitim seminer programına katkı sağladı.

 

 

 

TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara