19 Mayıs 2020 Salı
“İSTİKLAL MEŞALESİ BUGÜN DE YOLUMUZU AYDINLATMAKTADIR”
TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu adına Genel Başkan Ergün ATALAY, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle bir açıklama yapan TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY “Kurtuluş meşalesinin 19 Mayıs 1919’da yakılan ilk kıvılcımı bugün de yolumuzu aydınlatmaktadır” dedi.

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay’ın açıklaması şu şekildedir:

“Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Nutuk” olarak adlandırılan konuşması “1919 yılı Mayıs’ının 19’uncu günü Samsun’a çıktım” cümlesiyle başlamaktadır. Tarihe yön veren milli mücadele Samsun’da başlayıp Anadolu’da devam etmiştir. Emperyalizme, fiili ve zihinsel esarete karşı özgürlük ve bağımsızlık destanı verilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti, milletin birlik içinde verdiği bu “istiklal mücadelesi” neticesinde kurulmuştur. Zaferle sonuçlanan Kurtuluş Savaşı mazlum milletlere örnek olmuştur. 

Türk Milletinin, tüm imkânsızlık ve yokluklara rağmen, bağımsızlığı için verdiği Kurtuluş Savaşı başlangıcının 101’nci yılında, başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi -bir kez daha- rahmet, saygı ve şükranla anıyoruz.

Kurtuluş Savaşı, bağımsızlığına ve özgürlüğüne sahip çıkan, yurt sevgisini canından üstün tutanların yazdığı bir destandır. Türk Milleti, ülkesini parçalamak, kaynaklarını sömürmek isteyenlere karşı, kanının son damlasına kadar savaşacağını, acizliğe, güçsüzlüğe kapılmak yerine, onurunu, birliğini ve bölünmez bütünlüğünü kararlılıkla koruyacağını tüm dünyaya duyurmuştur.

Milletimizin kararlılığı ve Atatürk'ün önderliğinde zaferle sonuçlandırılan Kurtuluş Savaşı, Cumhuriyet'in ilanının, yeni Türk Devleti'nin tarih sahnesinde güçlü biçimde yerini almasının yolunu da açmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk “Ey yükselen yeni nesil, istikbal sizindir. Cumhuriyet'i biz kurduk, onu yüceltecek ve devam ettirecek sizlersiniz" diyerek, büyük özverilerle kurulan Cumhuriyet'i,  güvendiği Türk Gençliğine emanet etmiştir. Gençlerin, en güç koşullar altında başarılı olacağına yürekten inanmış, yenilikleri yakalayan çağdaş kuşaklar olarak yetiştirilmesine büyük özen göstermiştir.

Ülkemizin gençleri geleceğimizin en önemli güvencesidir. Gençlerimizin sorumluluk duygusu yüksek, sorunlara duyarlı, yeniliklere açık, eleştirel düşünceye sahip, öğrenmeye istekli, düşüncelerini çekinmeden dile getirebilen çağdaş bireyler olarak yetişmesi, ekonomik ve sosyal refahımız, kültürel bağımsızlığımız için gereklidir. 

Gençlere en iyi eğitim imkânlarının sunulması, kendilerini gerçekleştirebilecek ortamların hazırlanması bu açıdan önem taşımaktadır. Yarınımızın güvencesi gençlerin insan onuruna yaraşır iş imkânına, çalışma ortamına sahip olmasını sağlamamız ilk önceliğimiz olmalıdır. 

Bu duygu ve düşüncelerle 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Kurtuluş Savaşı'nın kahramanlarını, saygı ve rahmetle anıyoruz.” 

 

GÜNCEL HABERLER
1 2 3 4 5 6 7 . . . 241 242 243 244 » »»
TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara