7 Aralık 2018 Cuma
ITUC 4. Dünya Kongresi Tamamlandı
TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, Uluslararası Sendikalar Konfederasyonunun en üst karar alma organı alan Genel Konseye asil üye olarak seçildi.
Ayrıca ITUC’de 40 kişinin yer aldığı başkan yardımcılığı listesinde Türkiye’den TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkanları da yer aldı.
 
Toplam 163 ülkedeki 331 ulusal konfederasyona üye 207 milyon işçiyi temsil eden uluslararası sendikalar Konfederasyonu-ITUC’un 4. Dünya Kongresi 2-7 Aralık 2018 tarihlerinde Kopenhag’ın başkenti Danimarka’da gerçekleştirildi. 
 
Barış, Demokrasi ve Haklar konusunun öne çıktığı Kongre’de TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, Uluslararası Sendikalar Konfederasyonunun en üst karar alma organı alan Genel Konseye asil üye olarak seçildi. Atalay aynı zamanda uluslararası sendikalar Konfederasyonu genel başkan yardımcılığı görevini yürütecek.  En üst karar alma organı olan Genel Konseye Türkiye’nin yer aldığı Asya Pasifik-Orta Doğu Bölgesinden aşağıda isimleri yer alan kişiler seçildi: 
 
1. Ergün ATALAY, Türkiye (Asil), Haider Rashid Touran, Ürdün (1. Yedek), Aesha Hamoudda, Filistin (2. Yedek)  
2. Shaher Saed, Filistin (Asil), Merita Yegeni Yıldız, Türkiye (1. Yedek), Ali Ahmet Ali Bikhader, Yemen (2. Yedek)
3. Avital Shapira, İsrail (Asil), Moshe Friedman, İsrail (1. Yedek), Mahmut Arslan, Türkiye (2. Yedek) 
 
132 ülke çalışanının temsil eden 1200 sendikacının katıldığı 4. Dünya Kongresinde Genel Sekreterlik için hâlihazırda Genel Sekreter olan Sharan Burrow ve İtalyan Sendikacı Susanna Camusso yarıştı. Zorlu geçen Seçimi TÜRK-İŞ’in de desteklediği Sharan Burrow kazandı. Kongrede seçilen yeni Genel Konsey ilk toplantısını 6 Aralık 2018 tarihinde gerçekleştirdi. Toplantıda ITUC Başkanlığına Nijeryalı Ayuba Wabba seçildi. 
 
Kongre’de barış, demokrasi ve hakların yanısıra küresel dönüşüm, adil geçiş süreçleri ve eşitlik konularında tartışmalar yapıldı.  Konuşmacılar arasında Danimarka Başbakanı Lars Løkke Rasmussen, Kopenhag Belediye Başkanı Frank Jensen ve Uluslararası Çalışma Örgütü Genel Direktörü Guy Ryder yer aldı.
GÜNCEL HABERLER
«« « 1 2 3 4 5 6 7 8 . . . 228 229 230 231 » »»
TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara