25 Kasım 2020 Çarşamba
KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI ULUSLARARASI MÜCADELE GÜNÜ
TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Mesajda şu ifadelere yer verildi:

“KADINA KARŞI ŞİDDETİN ORTADAN KALDIRILMASI İÇİN ULUSLARARASI MÜCADELE GÜNÜ” kadına şiddetin ve kadın cinayetlerinin gündeme geldiği gündür. 

Dünyanın birçok ülkesinde bu sorun yaşanmaktadır. Yaşananlara bakıldığında, en çok acıyı kadınların çektiği görülmektedir. Her kriz döneminde olduğu gibi yaşadığımız pandemi sürecinden de en fazla etkilenen yine kadınlardır.

Ülkemizde de, yaşanmasından utanç duyduğumuz vakalara maalesef şahit olmaya devam ediyoruz. Her gün kadın cinayetleri, kadın tecavüzlerine ilişkin bizleri çok üzen gelişmeler yaşanmakta ve cezaların yetersizliği ile kimi zaman cinsiyetçi uygulamalar,  kadınların yaşadıklarını engellemeye maalesef ki yetmemektedir. 

Kadına yönelik her türlü şiddet davranışının son bulması için çok yönlü toplumsal bir mücadele yürütülmesi gerekmektedir. TÜRK-İŞ olarak bu mücadeledeki sorumluluğumuzun bilinciyle, tüm çalışmalarımızı bu doğrultuda sürdürerek, her türlü şiddete karşı durmaktayız.  

Öncelikle kadına yönelik bakış açısı değişmelidir. Sendikalar da bunun öncüsü olmalıdır. Şiddetin kaynağının kökünden kurutulması gerektiğinin bilinciyle ailede alınan temel eğitime çok önem veriyor ve her türlü şiddet davranışın engellenmesi için mücadele ediyoruz. 

Toplumda benimsenmesi ve yerleşmesi gereken farkındalığa katkı sağlamak için, her yıl düzenlediğimiz eğitimlerde, kadına şiddet konusuna yer vererek işçileri ve ailelerini bilgilendirmeyi ön planda tutmaktayız. 

Kadınlar hayatın her alanında var olacaktır. Kadın çalışanların işyerlerinde uğradığı her türlü ayrımcılık, fiziksel ve cinsel taciz konuları en temel çalışma alanlarımızdandır. İnsan onuruna yakışmayan her türlü adaletsiz uygulamanın her zaman karşısında olmaya devam edeceğiz."

TÜRK-İŞ YÖNETİM KURULU

GÜNCEL HABERLER
1 2 3 4 5 6 7 . . . 241 242 243 244 » »»
TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara