7 Aralık 2017 Perşembe
KAMUOYUNA DUYURULUR
TÜRK-İŞ YÖNETİM KURULU, ABD BAŞKANI DONALD TRUMP’IN TEK TARAFLI OLARAK KUDÜS’Ü İSRAİL’İN BAŞKENTİ OLARAK TANIMASI ÜZERİNE BİR YAZILI AÇIKLAMA YAYINLADI.

TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu açıklamasında şu konulara değindi;

“ABD Başkanı Donald Trump, Kudüs’ü resmen İsrail’in başkenti olarak tanıdıklarını ve Tel Aviv’deki Büyükelçiliği buraya taşıyacaklarını açıklamasını, şiddetle reddediyor ve provokatif buluyoruz.

Üç semavi dinin mensubu, Müslüman; Hıristiyan ve Musevîlerin kutsiyetinde birleştiği Kudüs-ü şerif, bugünlerde tarihinin en sıkıntılı dönemlerinden birini daha yaşıyor.

Son yüzyıldır İslam Dünyası için hüzün kaynağı olan Kudüs ve Mescid’i Aksa meselesi, ABD Başkanının almış olduğu karar neticesinde şu günlerde en tehlikeli sürece girmiştir. Yıllardır İsrail hükümetinin Kudüs’te, Müslümanlara karşı her türlü zorbalıkları göz önündeyken, böyle bir karar almak tek kelimeyle provakasyondan başka bir şey değildir. Son olarak İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Emanuel Nahson’ın, "Erdoğan tanısın ya da tanımasın, Kudüs Yahudilerin 3 bin yıllık, İsrail'in de 70 yıllık başkentidir"  söylemi İsrail hükümetinin faşizan yaklaşımını ortaya koymakta ve düşmanca bir tavır almaktadır.

Irak, Suriye, Libya ve Yemen’in büyük bir istikrarsızlık ve kaos içinde bulunduğu şu günlerde Washington yönetiminin aldığı tek taraflı bu karar, Orta Doğu’daki ateşi yeniden tırmandırarak önüne geçilemeyecek olaylara yol açacaktır.

Kudüs İslam’ın başkentidir. Kudüs, barışın ve bir arada yaşamanın, geçmişi geleceğe bağlayan anlayışın simgeleştiği bir şehir olmalıdır. Kudüs üzerinden oynanmak istenen oyun mutlaka bozulacaktır.

ABD’nin bu girişimi, yıllardır bu bölgeyi sömüren anlayışın sürdürülmesi, bölgeyi kaosa sürükleyerek menfaat sağlamak içindir. Demokrasiye, özgürlüğe, eşitliğe ve adalete değer veren tüm ülkelerin Trump’ın bu sorumsuz açıklamasına karşın protestoya ve mazlum Filistin halkıyla dayanışmaya çağırıyoruz.

 

TÜRK-İŞ YÖNETİM KURULU

GÜNCEL HABERLER
«« « 1 2 3 4 5 6 7 . . . 170 171 172 173 » »»
TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara