8 Haziran 2017 Perşembe
KONFEDERASYONUMUZ BASIN MENSUPLARI İLE İFTARDA BULUŞTU
Genel Başkan Ergün ATALAY, Konfederasyonumuza üye sendikaların Genel Başkanları ve Çalışma Hayatını takip eden Basın Mensupları ile 8 Haziran 2017 Perşembe günü İftar Yemeğinde bir araya geldi.

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY, basın mensuplarına verilen iftar yemeğinde çalışma hayatının gündemdeki konularına değindi.

Kıdem tazminatını kazanılmış bir hak ve işçilerin ücretleri içerisinden ödenmesi sonraya bırakılmış bir parça olarak gördüklerini belirten ATALAY,  bazı siyasetçilerin ve işverenlerin kıdem tazminatını gereksiz bulmalarını eleştirdi.

Belli çevrelerin kıdem tazminatını özellikle tartışmaya açtığına ve böylece çalışma hayatının diğer sorunlarının konuşulmasını engelemeye çalıştığına dikkati çeken ATALAY, şöyle konuştu: 

"Güven duymak insanın en büyük sermayesidir. Kıdem tazminatında fona geçilmesi, geçmişte yaşadıklarımız göz önünde bulundurulduğunda bize hiç güven vermiyor. İşsizlik Fonu'nun durumu ortada. Fonda 108 milyar lira birikmiş ama bunun sadece 16 milyar lirayı işçi kullanmış. Yollara, köprülere harcanan bu paranın asıl sahibi işçiler. İşte bundan dolayı fona hiç sıcak bakmıyoruz ama buna karşın kıdem tazminatını alamayanlarla ilgili bir çalışma yapılabilir." dedi.

"İşçisinin kıdem tazminatını ödemeyen işverenlere de ceza kesilsin"

ATALAY, kıdem tazminatıyla ilgili olumsuz bir şeyin ülke gündemine geleceğini düşünmediğini dile getirerek, şunları söyledi: 

"Sayın Cumhurbaşkanı ve Sayın Başbakanın, taraflar anlaşmadan bu meseleyi gündeme getirmeyin diye ifadeleri var ama buna rağmen bu yıl yine kıdem tazminatı gündeme geldi. Ülkeyi yönetenlerin açıklamalarına baktığımızda, bugün kıdem tazminatı konusunda bulunduğumuz noktanın iki ay öncesine göre daha bir nokta olduğunu görüyoruz. Bugün sayın Başbakanın hak kaybı olmayacak yönündeki açıklaması bile çalışanları rahatlatıyor." dedi.

Kıdem tazminatında asıl sorunun bu haklarını alamayanlar olduğuna dikkati çeken ATALAY, "Nasıl vergisini ve işçisinin sigorta primini ödemeyen işverenlere ceza kesiliyorsa işçisinin kıdem tazminatını ödemeyen işverenlere de ceza kesilsin. Bu yapılırsa kıdem tazminatı sorunu ortadan kalkar." dedi.

"Taşeron işçisi, hükümetin kadro sözünü tutmasını bekliyor"

Atalay, taşeron işçilerin kadroya alınması konusunda hükümetin ağır davrandığını belirterek, 800 bine yakın taşeron işçisi ile bunların ailelerinin hükümetin kadro sözünü tutmasını beklediğini söyledi.

Kamuda çalışan işçilerin toplu iş sözleşmesi için taleplerini bir süre önce ilettiklerini anımsatan ATALAY, hükümetin kendilerine yapacağı teklifi beklediklerini dile getirdi.

ABD'nin İncirlik Üssü'nü kullanarak Suriye ve Irak'taki bazı terörist gruplara destek verdiği yönündeki bir soru üzerine ATALAY, "İncirlik'ten Almanlar çekiliyor ama Almanlardan önce çekilmesi gerekenler Amerikalılar. Son 25 sendir Amerikalıların orada ne yaptığını herkes biliyor. Almanya'ya koyduğumuz bu tavrı Amerika'ya da koymamız gerekiyor." yanıtını verdi

Video
Fotoğraflar
GÜNCEL HABERLER
1 2 3 4 5 6 7 . . . 152 153 154 155 » »»
TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara