27 Haziran 2014 Cuma
KRİSTAL-İŞ SENDİKAMIZIN ŞİŞECAM GREVİNİN ERTELENMESİ, ÖZGÜR TOPLU PAZARLIK DÜZENİNE VURULMUŞ AĞIR BİR DARBEDİR
TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu, Kristal-İş Sendikamızın, Şişecam AŞ’ye bağlı 10 fabrikada, 5800 işçimizle 8 gündür sürdürdüğü grevin Bakanlar Kurulu kararıyla 60 gün süreyle ertelenmesine ilişkin şu açıklamayı yaptı.

“Grev hakkı, uluslararası sözleşmelerle, Anayasamızla ve yasalarımızla güvence altına alınmış, işçinin toplu pazarlık sürecinde kullanabildiği en etkili yollardan biridir. Sendikalarımız için asla bir amaç değil, sorunun çözümü için başvurduğu yasal ve meşru bir araçtır.

TÜRK-İŞ, toplu sözleşmelerin her zaman masa başında, barış içinde çözümünden yanadır. Ancak işverenlerin uzlaşmaz tutumu karşısında, yapacak başka bir şeyin olmaması halinde, grev hakkını kullanmak, işçilerimiz ve sendikalarımız için kaçınılmazdır.

Grevi ertelemek, sorunu çözmez, aksine daha da ağırlaştırır. Bakanlar Kurulu, gerçekte, genel sağlık ve milli güvenlikle ilgisi olmayan bir sektörde, işçilerin yasalardan kaynaklanan grev hakkını ertelemekle hem sorunun masa başında çözülmesini engellemiş, hem de toplu iş sözleşmeleri açısından daha zor bir dönemin kapısını açmıştır. Bakanlar Kurulu, aldığı bu keyfi kararla, işçilerin haklarını vermeyen işvereni ödüllendirmiş, hayat pahalılığı altında ezilen, hak arayan işçilerimizi cezalandırmıştır.

Bakanlar Kurulu’nun aldığı bu karar, ülkemizde özgür toplu pazarlık düzenine vurulmuş yeni ve ağır bir darbedir. Hükümet, bu tutumundan vazgeçmeli, toplu pazarlık düzenine müdahale yerine sözleşmelerin barış içinde masa başında çözümlenmesine katkıda bulunmalıdır.

TÜRK-İŞ, asgari yaşam koşullarının çok altında ücret almaya zorlanan cam işçisinin ve Kristal-İş Sendikamızın yanında olacak ve sorunun yasal zeminde çözümü için gerekli katkıyı ortaya koyacaktır.”

GÜNCEL HABERLER
1 2 3 4 5 6 7 . . . 238 239 240 241 » »»
TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara