17 Temmuz 2018 Salı
MAHKEME KARARI İLE RAHATSIZ OLAN KAMU VİCDANI BU MÜDAHALE İLE DAHA DA RAHATSIZ OLDU
Soma katliamı davasında verilen cezalara ve iyi hal indirimlerine tepki gösteren ve adalet talep eden Somalı aileler, düzenledikleri yürüyüş eyleminde polis müdahalesi ile karşı karşıya kaldılar.

 Genel Başkan Ergün ATALAY, yapılan müdahale ile ilgili olarak mahkeme kararı ile rahatsız olan kamu vicdanı bu müdahale ile daha da rahatsız oldu açıklamasında bulundu.

TÜRK-İŞ Genel Başkanı’nın açıklaması şu şekildedir:

“Konfederasyonumuz Soma’da gerçekleşen facia ile ilgili değerlendirmesinde, bunun bir kaza değil katliam olduğunu; bir iş cinayeti olduğunu defalarca vurgulamıştır. Sorumluların yapılacak yargılama ile cezalandırılması kamuoyunun beklentisiydi. Ancak sorumlu olarak tespit edilenlere verilen cezalar açıklanınca, olayın büyüklüğü ile verilen cezaların ağırlığı arasında orantısızlık olduğu, cezalandırmada kasıt unsurlarının gözardı edilerek taksirli hareketlerden dolayı ceza verildiği ortaya çıkmıştır. Biz ilk günden beri bunun bir iş cinayeti olduğunu, sorumluluğu bulunanların bu kapsamda yargılanmaları gerektiğini belirttik. Karara tepki gösteren acılı aileler Ankara’ya gelip yürüyüş yapmak istediler fakat burada bir müdahale ile karşılaştılar. Böyle bir müdahaleyi doğru bulmuyoruz. Facianın sorumlularına verilen cezalar vicdanları rahatlatmadı. Bu kararın üst mahkemece kamu vicdanını rahatlatacak bir şekilde düzeltileceğine inanıyoruz.”

GÜNCEL HABERLER
1 2 3 4 5 6 7 . . . 189 190 191 192 » »»
TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara