14 Kasım 2015 Cumartesi
MÜLTECİ KRİZİ HAKKINDA G20 AÇILIM GRUPLARI BİLDİRİSİ
14 Kasım 2015 günü 20 Açılım Grupları Mülteci Krizi Hakkında Ortak Bildiri yayınladı

TÜRK-IŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, 162 ülkede 180 milyon işçiyi temsil eden Uluslarası Sendikalar Konfederasyonu Ituc Genel Sekreteri Sharan Burrow ile birlikte mülteci krizi hakkında ortak bildiriye imza attı.  Bildiriyi B 20 adına TOBB Yönetim Kurulu Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu imzaladı. Bildiride şunlar yer aldı;

İş dünyasını (B20), sivil toplumu (C20), işçileri ve sendikaları (L20), kadınları (W20) ve gençleri (Y20) temsil eden G20 açılım grupları, mülteci krizi hakkında duydukları derin endişeyle beraber bu konuda daha güçlü bir kolektif eylem ihtiyacı olduğuna inanmaktadır.

Bu açılım grupları, Antalya’da gerçekleşecek olan 2015 G20 Zirvesi’ne katılacak hükümet ve devlet liderlerine yönelik olarak, Suriyeli mültecilerin çoğunluğunu barındıran Lübnan, Ürdün, Irak ve Türkiye’de bulunan kalkınma programlarını desteklemeleri için çağrıda bulunmaktadır. 

Bu konuda G20 tarafından atılacak adımların insani yardımın ötesine geçmesi, mültecilere ve bulundukları ülkelere orta-uzun vadeli ekonomik desteği kapsaması büyük önem arz etmektedir. Yapısı, jeopolitik ve iktisadi etkisi ve ekonomik koordinasyon odağıyla beraber G20, böyle bir desteği temin etme açısından en uygun pozisyonda yer almaktadır. 

•    G20, hali hazırda devam eden doğrudan ve dolaylı insani yardım ve mülteci desteğine ek olarak: Mültecilerin çalışma hakkını tanımalı ve bu hakkı hayata geçirmek için önlemler almalıdır. 
•    Uluslararası dayanışmanın ruhu içinde, komşu ülkelere kaçmak zorunda kalan mültecilerin adil oranlarda yeniden yerleştirilmeleri için sorumluluk almalıdır. 
•    Dünya Bankası, Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası kurumları, mülteciler için istihdam olanakları yaratan bölgesel ve ulusal kuruluşların çalışma programlarıyla beraber hareket etmeleri için yönlendirerek, mültecilerin entegrasyonunu desteklemelidir. 
•    Mültecilere ev sahipliği yapan ülkelerdeki ulusal kuruluşlarla çalışarak, mültecilerin kapasitelerini artırmaya yönelik beceri geliştirme programlarını başlatmalı ve finanse etmelidir.
•    Mültecilere ve ev sahibi toplumlara fayda sağlayacak yeni ve inovatif ekonomik aktiviteleri teşvik etmek için somut adımlar atmalıdır. Dünya KOBİ Forumu tarafından koordine edilebilecek bu adımlar, mülteciler tarafından başlatılan küçük ve orta büyüklükteki işletmelere başlangıç sermayesi verilmesini öngören programları içerebilir.
•    Mülteci ihtiyaçları ve ev sahibi ülkelerdeki sosyal koruma programları için finansmanı artırmalıdır.
•    Mültecilerin daha derin entegrasyonunu desteklemekle beraber ev sahibi ülkelerdeki sosyal hizmetlerin üzerindeki yükü hafifletmek için, eğitim ve sağlık gibi temel sosyal hizmetlere yatırım yapmalıdır. 

Bu yıl G20 başkanlığını yürüten Türkiye, bir çoğu yıllardır ülke sınırları içerisinde yaşayan, dünyanın en büyük mülteci nüfusuna ev sahipliği yapmaktadır. Bu Kasım ayı içerisinde Antalya’da buluşacak olan G20 liderleri, 2. Dünya Savaşı’ndan beri dünyanın karşılaştığı en büyük mülteci krizinin tam ortasında toplantılarını gerçekleştirecekler. Dünya’nın en büyük ekonomileri arasında yer alan ülkelerin liderleri olarak, bu durumun çözümlenmesi için harekete geçme sorumluluğuna sahipler.

GÜNCEL HABERLER
TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara