15 Nisan 2020 Çarşamba
MUSTAFA ÖZBEK’i KAYBETTİK
TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu Üyeliği yapmış, Türk Metal Sendikası eski Genel Başkanı ve Onursal Başkanı Mustafa ÖZBEK, uzun zamandır savaştığı amansız hastalığa yenik düşerek bu sabah hayatını kaybetti.

Merhum Mustafa ÖZBEK’e Allah'tan rahmet, yaslı ailesine ve sendika camiasına başsağlığı diliyoruz.

MUSTAFA ÖZBEK KİMDİR?

Mustafa Özbek, Kırıkkale’nin Balışeyh İlçesi’ne bağlı Kenan Obası Köyü’nden bir Türkmen ailesinin 9 çocuğundan biri olarak 28 Aralık 1940 tarihinde dünyaya geldi.

Mustafa Özbek, Orta öğrenimini tamamladıktan sonra 1957 yılında Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu Kırıkkale Bölge Müdürlüğü Cer Atölyesi’nde ‘Lokomotif ve Dizel Tamircisi’ olarak çalışmaya başladı. Özbek, 1961’de başladığı ve iki yıl süren vatani görevini tamamladıktan sonra yeniden MKE Kurumu’na girdi. Bu sefer işi ‘İmalat Tornacılığı’ idi… Mustafa Özbek, çalışkanlığı, mesai arkadaşlarına karşı davranışları ile kısa sürede çevresine kendisini sevdirdi. İşine bağlılığı, sorumluluk anlayışı, dürüstlüğü, vatanseverliği ve çevresine güven telkin eden kişiliği ile bütünleşen Mustafa Özbek, işyerinde “İşçi Temsilciliği” görevine getirilerek sendikacılık hayatına başladı.

1971 yılında Kırıkkale Metal İşçileri Sendikası’nın ikinci başkanlığına seçilen Mustafa Özbek, 1972 yılında yapılan genel kurulda ise Kırıkkale Metal İşçileri Sendikası’nın Genel Başkanlığına getirildi. 17 Kasım 1973 tarihinde Türkiye Metal İş Federasyonu milli bir sendika modeline dönüşerek Türk Metal Sendikası adını aldı. Aynı tarihte yapılan genel kurulda Mustafa Özbek, Türk Metal Sendikası’nın Genel Sekreterliğine seçildi. Türk Metal Sendikası’nın 8–9 Kasım 1975 tarihinde yapılan 2’inci Olağan Genel Kurulu’nda Genel Başkan seçilen Mustafa Özbek, o tarihten 3–5 Nisan 2009 tarihinde yapılan Türk Metal Sendikası 13’ncü Olağan Genel Kuruluna kadar, metal işçilerinin takdirleri ve güvenleri ile Genel Başkanlık görevini sürdürdü.

GÜNCEL HABERLER
1 2 3 4 5 6 7 . . . 235 236 237 238 » »»
TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara