17 Nisan 2015 Cuma
SÖZDE SOYKIRIM İDDİALARINI KABUL ETMİYORUZ
TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, Ermeni soykırımı iddialarına yönelik bir mesaj yayınladı:

“Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco, 1915 olaylarında ölenleri anmak için Vatikan’da düzenlediği ayinde 20. Yüzyılın ilk soykırım kurbanlarının Ermeni toplumu olduğu açıklamasını ve bu “sözde” soykırımı desteklemesini şiddetle kınıyoruz.

Bir tarafın acılarını gün yüzüne çıkarıp, diğer bir tarafın acılarının görmezden gelinmesini hem talihsiz hem de taraflı bir açıklama olarak görüyoruz. Ortak acıların yaşandığı bir dönem olarak ele aldığımız bu meselede, özellikle son yıllarda Avrupa’da iyice yükselen “ırkçılık” meselesinden dolayı ruhani bir lider olan Papa Francesco’dan beklentimiz ayrıştırıcı ve ırkçı söylemler değil,  dinin birleştirici ve barışçıl çağrısına yakışacak söylemlerdir.  Siyasi emellerle yayılmak istenen bu sözde soykırım iddiası siyasi ve dini mercilerin değil, konusunda uzman olan saygın tarihçilerimizin değerlendirmesi gereken bir konudur.

Bu asılsız iddialarla, Türkiye Cumhuriyeti’nin dostluk, hoşgörü ve barış içinde bir arada yaşama tecrübesine dayanan Türk-Ermeni ilişkilerinin yüzlerce yıllık geçmişini unutturmaya çalışanlar elbette ki bu emellerinde başarısız olacaklardır”.

TÜRK-İŞ topluluğu olarak sözde soykırım iddialarını reddediyor ve tarihin gerçeklerinin bir an önce ortaya çıkmasını umut ediyoruz.

 

TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu Adına

              Ergün ATALAY

GÜNCEL HABERLER
«« « 1 2 3 4 5 6 7 8 . . . 231 232 233 234 » »»
TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara