6 Temmuz 2015 Pazartesi
TARIM İŞÇİLERİ ÖLÜM YOLCULUĞUNA ÇIKARILDI
Atalay; "Tarım İşçileri Ölüm Yolculuğuna Çıkarıldı"

TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu adına açıklama yapan Genel Başkan Ergün Atalay, Manisa’nın Gölmarmara İlçesinde meydana gelen trafik kazasında mevsimlik tarım işçilerini taşıyan kamyonette bulunan 15 tarım işçisinin hayatını kaybetmesi nedeniyle büyük bir acı yaşandığını belirtmiş ve gereken tedbirler alınmayarak “tarım işçileri ölüm yolculuğuna çıkarıldı” demiştir.

TÜRK-İŞ Genel Başkanının yaptığı açıklama şu şekildedir:

“Manisa’nın Gölmarmara ilçesine bağlı Hacıveliler Köyü yakınlarında bugün (06 Temmuz 2015) meydana gelen trafik kazasında 15 mevsimlik işçi hayatını kaybetmiş, 2 kişi de yaralanmıştır.

Yapılan açıklamada, asma yaprağı toplamaya giden tarım işçilerini taşıdığı belirtilen kamyonet ile bir süt tankerinin çarpışması sonucu meydana gelen “trafik kazası” sonucu tarım işçilerinin hayatını kaybettiği belirtilmektedir. Aslında meydana gelen “trafik kazası” ülkemizdeki bir dizi tedbirsizliğin ve sorumsuzluğun yansımasıdır. Üstü açık kamyonette taşıması yapılan çoğu kadın tarım işçileri bir anlamda “ölüm yolculuğuna” çıkarılmıştır. Bu kaza, son yıllarda “katliam” olarak adlandırılan iş cinayetlerinin yeni bir halkası olmuştur. Ancak bu kazanın ortaya çıkardığı bir diğer olumsuzluk da, ülkemiz işgücü piyasasının durumu ve çalışanların çaresizlik ve geçim şartlarının ağırlığıdır. Bağa, asma yaprağı toplamaya giden çoğu kadın, geçici ve mevsimlik işçiler, aile bütçesine bir katkıda bulunabilmek için, sosyal güvenceden yoksun şekilde çalışmak zorunda kalmışlardır. Bunun karşılığında elde edilen ücret geliri, günlük zorunlu ihtiyaçları bile karşılamaktan uzaktır. Umarız ki bu ve benzeri kazalar son bulur ve çalışanların yaşama şartları, gelişmiş ülkelerdeki gibi, insana yakışır seviyede olur. TÜRK-İŞ olarak, kazada hayatını kaybeden işçiler ve aile bireylerine Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı dileriz. Yaralananların sağlığına bir an önce kavuşmasını temenni ederiz.”

 

GÜNCEL HABERLER
1 2 3 4 5 6 7 . . . 238 239 240 241 » »»
TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara