8 Mart 2021 Pazartesi
TÜRK-İŞ 8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ’NDE DİYARBAKIR’DA BULUŞTU
TÜRK-İŞ, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında bu yıl Diyarbakır’da üyeleriyle bir araya gelerek bir etkinlik gerçekleştirdi.

Programa, Diyarbakır Valisi Münir KARALOĞLU, TÜRK-İŞ Genel Mali Sekreteri Ramazan AĞAR, TÜRK-İŞ Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Eyüp ALEMDAR, sendika genel başkanları ile şube başkanları ve bir çok kadın üye yer aldı.

Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından, TÜRK-İŞ Bölge Temsilcisi Bahri Zülküf KARAKOÇ’un açılış konuşması ile başladı. 

Konuşmanın ardından kürsüye TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY geldi.  ATALAY konuşmasına, dün Samsun'da bir kadının eski eşi tarafından darbedilmesinin kabul edilemez olduğunu belirterek bu gibi olaylarla dünyanın her yerinde karşılaşıldığını söyleyerek en kısa zamanda bir çözüm bulma mecburiyetinde olduklarını belirtti.

Kadın bulunan iş yerlerinde huzur ve daha rahat karar alma imkanı olduğunu ifade eden ATALAY, "Terörün, savaşın, salgın hastalığın olduğu yerde bedeli çocuklar, yaşlılar, kadınlar ödüyor. Dünyanın her yerinde bu böyle. Terör olmadığı zaman insanlar daha rahat ediyor. Şu anda harcanan paranın onda biri teröre harcanmasa 3 tane Türkiye olur." diye konuştu.

ATALAY’ın konuşmasından sonra katılımcılara hitap eden Diyarbakır Valisi Münir KARALOĞLU, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle kadına yönelik şiddetten bahsederken çocukları PKK tarafından kandırılarak dağa götürülen anneleri hatırlattı.

Kadın ve erkeğin toplumu kuran ve oluşturan bir bütünün eşit iki parçası olduğuna vurgu yapan KARALOĞLU, "Bu eşit iki parçadan birinin ihmal edilmiş olması diğerinin yükselmesine de engeldir. Eğer toplumu yükseltecek ve geliştireceksek kadın ve erkek eşit şartlarda çalışmalı ve yüke omuz vermelidir." dedi.

Kadının çalışma hayatına katılması noktasında birçok sorunun olduğunu söyleyen Vali KARALOĞLU, bu sorunların çözümüne yönelik çok önemli çalışmalar olduğunu belirterek "Kadının üretime ve istihdam hayatına katılması ve sürdürülebilir bir ekonomik gelişmeyi sağlama noktasında önemli çalışmalar yapılıyor. Bizler de Diyarbakır'da bir taraftan kadınlarımızın eğitilmesi, istihdam imkanlarının arttırılması, meslek sahibi olunması, çalıştıkları mekanlarda kreşler yaparak çocuklarından uzak kalmadan iş ortamlarını iyileştirmeye yönelik çalışmalar yapıyoruz." ifadelerini kullandı.

Konuşmasının devamında İslam dininin kadına verdiği değere dikkati çeken Vali KARALOĞLU, şunları söyledi:

"Maalesef inancımız, kültürümüz ve medeniyetimiz kadına karşı merhametli olmamızı emretmesine rağmen bir yönetici olarak televizyon haberleri karşısında başımızı kaldıramaz hale geldik. Bu sorun tüm dünyada olsa dahi ülkemizde olmaması lazım. Çünkü bizim inancımız kadına hürmeti gerektirir. Onun için bu sorunu artık gündemimizden çıkarmamız gerekir." dedi.

Konuşmaların ardından TÜRK-İŞ Diyarbakır Kadın Komisyonu üyeleri, Vali Münir KARALOĞLU’na deri üzerine işlenmiş Türk Bayrağı’nı takdim etti.

GÜNCEL HABERLER
1 2 3 4 5 6 7 . . . 249 250 251 252 » »»
TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara