29 Mayıs 2015 Cuma
TÜRK-İŞ ADANA ve DİYARBAKIR BÖLGE ŞUBE BAŞKANLARI EĞİTİM SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.
TÜRK-İŞ Adana ve Diyarbakır Bölge Şube Başkanları Eğitim Semineri gerçekleştirildi.

TÜRK-İŞ Adana ve Diyarbakır Bölgelerine bağlı Şube Başkanları İş Sağlığı ve Güvenliği, 28 – 29 Mayıs 2015 tarihlerinde Mersin’de gerçekleştirildi. Eğitim seminerine TÜRK-İŞ Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar, TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat ile Türkiye’nin birçok ilinden TÜRK-İŞ’e bağlı sendika başkanları ve sekreterleri katıldı.

Seminer öncesi bir konuşma yapan Yol-İş Sendikası ve TÜRK-İŞ Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar, ülkemizde sendikal hareketin her geçen gün geriye gittiğini söyledi. Ağar, 1980 öncesi Türkiye genelinde yüzde 55 dolayında sendikalarda örgütlenme varken, günümüzde bu oranın yüzde 8’lere kadar düştüğünü söyledi. Ağar, "Türkiye’de sendikalar üzerinde büyük bir oyun oynanmaktadır" dedi.

Ramazan Ağar, sözlerini şöyle sürdürdü:

"TÜRK-İŞ Türkiye’nin çimentosudur. Ülkemizin tüm sorunları ile yakından ilgilenen büyük bir kurumdur. İşçi kesimin sorunları ile yakından ilgilenen kurumdur. 80 öncesine kadar 2.5 milyon üyemiz varken şimdi 1 milyon dahi yok. İşveren çalışanını sendikalı olmaması için büyük bir çaba harcıyor. Kamuya baktığımızda 2 milyon kamu çalışanı varken bu rakam şimdilerde 240 bindir. Karayollarında zafer bizim oldu, bunun sırrı iş kanununun 2. maddesidir. Yol-İş olarak çığır açtık. Başbakan sonunda karayolu işçilerine kadro verdi, siyasi partiler seçim vaatlerine taşeron sisteminin kaldırılmasını gündemine aldı. Karayollarında kadro alınca bazı yayın organları bizi Ak Parti’nin arka bahçesi olarak yazdı. Varsın yazsınlar ne Yol-İş ne de TÜRK-İŞ hiç bir siyasi partinin arka bahçesi olmadı, olmayacakta."

TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat da yaptığı konuşmada, siyasi iktidarın seçim dönemi geldiğinde işçi sorunlarını gündemine aldığını, seçim sonrasında ise işçiyi unuttuğunu ileri sürdü. Irgat, "Emeğin temsilcileri olarak işçinin, emekçinin insanca yaşaması için, insanca çalışabilmesi için çalışıyoruz ama gelin görün ki bir arpa boyu ilerleme sağlayamıyoruz. İşsizlik, yoksulluk alabildiğine arttı. İstikrar sürsün Türkiye büyüsün diyorlar ama bu gerçekleşmiyor" dedi.

İktidarın özelleştirme politikalarını da sert dille eleştiren Irgat, "Bu ülkede babalar gibi satarız diyenler ne hikmetse mükâfatlandırılıyor. Tek başına iktidar olmasına rağmen sıkıntı yaşıyoruz gün geçmiyor ki aleyhimize kanun çıkmasın. Toplu açılış yapılıyor, açılışı yapılanları kimse görmüyor. Kıdem tazminatları her fırsatta önümüze ısıtılarak getiriliyor. İşveren kıdem tazminatını yük olarak görüyor Esnek çalışma istiyorlar. Özel istihdam bürolarından işçi kiralamak istiyorlar. Gel deyince gelecek, git deyince gidecek bir sistem istiyorlar" diye konuştu.


Konuşmaların ardından eğitim sminerine geçildi. TÜRK-İŞ Sosyal Güvenlik Danışmanı Celal Tozan, “Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası Bakımından İş Kazaları ve Meslek Hastalıkları İle Sigortalılara ve Hak Sahiplerine Sağlanan Yardımlar” ve Sosyal Güvenlik Sistemindeki Gelişmeler”, TÜRK-İŞ Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Naci Önsal, ”İş Sağlığı Güvenliği ve Taşeronlaşma, Taşeronlaşmanın Yarattığı Sorunlar, Kamu Kesimi Taşeronları İşyerlerinde Örgütlenme ve Toplu İş Sözleşmeleri” ve Prof. Dr. Aziz Konukman, “Türkiye’de Ekonomik ve Sosyal Gelişmeler” konularında sunum yaptı.

TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara