4 Mayıs 2015 Pazartesi
TÜRK-İŞ EĞİTİM SEMİNERLERİ ÇERKEZKÖY İLE DEVAM EDİYOR
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİM SEMİNERİ ÇERKEZKÖY'DE DÜZENLENDİ...

TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreterliği tarafından planlanan, Türkiye'nin dört bir yanına yayılacak olan eğitim "İş Sağlığı ve Güvenliği" eğitim semineri bu kez Trakya'da gerçekleşti.

Çerkezköy'de 4-5 Mayıs 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilen seminere TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Nazmi IRGAT, Teksif Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Metin KIR, TÜRK-İŞ İstanbul Bölge Temsilcisi Faruk BÜYÜKKUCAK, TÜRK-İŞ Tekirdağ Temsilcisi ve Türk Metal Sendikası Çerkezköy Şube Başkanı Murat KOÇAK, Teksif Sendikası Trakya Bölgesi şube başkan ve yöneticilerinin yanı sıra bölgede bulunan Konfederasyonumuza bağlı sendikaların şube başkanları ve işyeri temsilcileri katıldı.

TÜRK-İŞ İl Temsilcisi olarak açılış konuşmasını Murat KOÇAK'ın gerçekleştirdiği eğitim seminerinde TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Nazmi IRGAT yaptığı konuşmada geçtiğimiz yıl yaşadığımız Soma ve Ermenek maden facialarına değinerek yitirdiğimiz canlara dikkat çekti. İkincisini düzenlenen eğitim seminerlerinin sayısını önümüzdeki günlerde düzenlenecek yeni eğitim seminerleriyle artarak Türkiye geneline yayılacağını ifade eden IRGAT, "Çalışanlar daha çok iş kazaları sonrasında 'Allah Rahmet Etsin' denilerek anılıyor. Bu bir kader değildir. Geçtiğimiz yıl ülkemizde 1000 üzerinde işçi yaşamını yitirdi. Çıkarılan birçok kanuna rağmen iş kazalarının bir türlü önüne geçilemiyor. Bunun da nedeni yasaların uygulanmasında ortaya çıkan sorunlardır. Soma ve Soma'ya benzer kazaların yeniden yaşanmaması için etkin önlemler alınmalı, yasanın getirilen harfiyen uygulanmalıdır" şeklinde konuştu.

         Geride bıraktığımız 3 ay içerisinde meydana gelen iş kazaları sonucunda 350 kişi yaşamını yitirdiğine vurgu yapan NAZMİ IRGAT, "çıkarılan tüm yasalara rağmen iş kazaları sıralamasında ülke olarak ilk sıradayız. 1980'li yıllardan itibaren ülkemizde ekonomik kurtuluşa çare olarak neoliberal bir anlayış görüldü. Her ekonomik düzen de kendisine uygun siyasi yaşamı beraberinde getirir. Ekonomik refahın artırılması için oluşturulan yeni ekonomik anlayış şimdiye kadar bir fayda getirmedi. Toplumun refah düzeyi her geçen yıl azaldı. 1980'lerden sonra gelen her siyasi irade belirlenen ekonomik anlayışı sürdürdü" dedi.

ÜLKEMİZİN BAŞINDA TAŞERON BELASI VAR

Konuşmasında taşeron işçiliğine de değinen IRGAT, "Ülkemizin başında bir taşeron belası var. Bugünkü veriler 1.5-2 milyon çalışan sayısına çıkıldığını gösteriyor. Ancak, taşeronun en büyük çalıştıranı da devlet olarak görüyoruz. Bu sonunu çözüme kavuşturulması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Nazmi IRGAT'ın konuşmasının ardından başlayan Çerkezköy Eğitim Semineri'nde, TÜRK-İŞ Sosyal Güvenlik Uzmanı Celal TOZAN "İş Sağlığı ve Genel Sağlık Sigortası Uygulamaları, Sosyal Güvenlik Uygulamalarında Son Gelişmeler", Dr. Orhan Efsun CİHAN " Türkiye'de İş Sağlığı ve Güvenliği Haklar ve Ödevler", Dr. Özkan  Kaan KARADAĞ " İş Kazaları ve Meslek Hastalıkları", Prof. Dr. Aziz KONUKMAN ise "Türkiye'de Ekonomik ve Sosyal Gelişmeler" konularında eğitim seminer programına katkı sağladı.   

Programın ardından katılımcılara sertifikaları takdim edildi.

TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara