28 Eylül 2018 Cuma
TÜRK-İŞ EĞİTİM SEMİNERLERİ KÜTAHYA İLE DEVAM EDİYOR
"Çalışma Hayatındaki Güncel Gelişmeler" konulu İşçi Eğitim Semineri 27 – 28 Eylül 2018 tarihleri arasında Kütahya'da gerçekleştirildi.

27 – 28 Eylül 2018 tarihlerinde Kütahya’da gerçekleştirilen “Çalışma Hayatındaki Güncel Gelişmeler” konulu İşçi Eğitim Seminerine TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Nazmi IRGAT, TÜRK-İŞ’e bağlı sendikalarımızın şube başkan ve yöneticileri, iş yeri temsilcileri ve işçiler katıldı.

İşçi Eğitim Seminerinin açılış konuşmalarını TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Nazmi IRGAT yaptı. 
TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Nazmi IRGAT konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Kütahya’da birçok iş kolu mevcuttur. Kütahya’nın aynı zamanda maden şehridir. Çalışma hayatı; “emek”, “kalkınma”, “insan”, huzur” ve “gelecek” demektir. Onurumuz ile çalışacağımız çalışma koşullarına ve bizi ileriye götürecek bir ekonomik sisteme ihtiyacımız var. 

Biz bu ülkenin kalkınması için alın teri dökerek çalışan insanları temsil ediyoruz. Burada yapılacak iki günlük eğitim semineriyle, çalışma hayatındaki güncel gelişmeleri takip edeceğiz ki ne kazanıyoruz ne kaybediyoruz öğrenelim.

Türkiye’de bir şeyler eksik gidiyor. Devlet üretimden ve yatırımdan kendini geri çekiyor. Sosyal devlet anlayışı yok oluyor. Sosyal devlet anlayışı, 80’li yıllarla birlikte değişmeye başladı. Serbest piyasa ekonomisi dedikleri şey sistemi değiştirdi. Fabrikaların yerlerine konutlar- alışveriş merkezleri yapılıyor.

Sanayiye, tarıma gereken önemi vermeliyiz. Geleceğimiz için, bu alanlarda yatırımlar yaparak ülkemizi geliştirmeliyiz.

İş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin alınmamasından kaynaklanan ölümler çok fazladır. Türkiye’de yüzde 90’ın üzerinde iş kazaları yaşanmaktadır. Bu kazaların çoğu önlenebilir niteliktedir. TÜRK-İŞ, insan hayatına önem veren çalışmayı destekler. Bunun için de en etkili bir şekilde iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerini sürdürür.

Son dönemde yine gündeme getirilen kıdem tazminatı, TÜRK-İŞ’in kırmızı çizgisidir. Kıdem tazminatı, kızımızın çeyiz parası, oğlumuzun da düğün parasıdır. Kıdem tazminatına dokundurmayacağız. 

Türkiye, milli kaynakları bakımından zengin bir ülkedir. Bu kaynakları kullanarak refah seviyemizi yükseltebiliriz. Milli kaynaklarımıza sahip çıkmalıyız. 

Kütahya’da sizlerle birlikte olmaktan büyük onur duyuyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Çalışma hayatında hepinize başarılar diliyorum.”

Açılış konuşmasının ardından; Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Orhan Ersun CİVAN “Çalışma Hayatındaki Güncel Sorunların İş Kanunu ve Sendikalar Kanunu Çerçevesinde Değerlendirilmesi” ve “Taşeronlaşma ve İş Hukukunda Arabuluculuk”, İstanbul Meslek Hastalıkları Hastanesinden Dr. Kaan Özkan KARADAĞ “İş Kazaları ve Meslek Hastalıkları”, TÜRK-İŞ Eğitim Uzmanı Hülya UZUNER DURANSOY “Toplumsal Cinsiyet Eşit(siz)liği” ve TÜRK – İŞ Sosyal Güvenlik Uzmanı Barış İYİAYDIN “Sosyal Güvenlik Uygulamalarında Güncel Gelişmeler” konularında eğitim seminerine katkılarını sundular. 
 

TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
Copyright (c) TÜRK-İŞ 2007. Tüm hakları saklıdır.

Bu web sayfası ve içeriği, izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz, tekrar yayınlanamaz, dagıtılamaz, başka internet
sitelerine metin olarak konulamaz. Kaynak belirtilmek koşuluyla alıntı yapılabilir, link verilebilir.
Bayındır sok.No:10 Kızılay Ankara